Na Politechnice Wrocławskiej powstaje Wydział Medyczny. Od przyszłego roku akademickiego naukę na pierwszym roku kierunku lekarskiego ma zacząć 60 osób, a studia będą prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami.
Powołanie nowego wydziału zapowiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. Ma to być odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się niemal wszystkie szpitale w Polsce, ale też szansa na rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu. Nad projektem utworzenia wydziału przez kilka ostatnich miesięcy pracował zespół ekspertów. W miniony czwartek Senat Politechniki Wrocławskiej pozytywnie zaopiniował wniosek w tej sprawie.
Na Politechnice Wrocławskiej mamy silne podstawy: matematykę, fizykę, chemię, a do tego nauki społeczne. Wokół nich chcemy rozwijać dziedziny, gdzie stosuje się te rozwiązania techniczne. Tak właśnie funkcjonują największe uczelnie techniczne w Europie i na świecie. Już teraz prowadzimy sporo badań okołomedycznych, od 2017 roku uczelnia realizuje w tym zakresie ponad 100 grantów – wyliczał rektor.
Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami, z którymi wkrótce zostaną podpisane właściwe porozumienia. Kadrę naukową stanowić będą w znacznej części lekarze ze stopniami i tytułami naukowymi. W październiku 2023 r. naukę na nowym wydziale ma rozpocząć 60 studentów.
Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Obecnie uczelnia przygotowuje odpowiedni wniosek w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w rok akademicki 2022/23 z nowymi uprawnieniami do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim wchodzą: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowany w Elblągu i Akademia Mazowiecka w Płocku. Na opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej czeka Akademia Kaliska.
źródło: PWr