Aktualności
Szkoły wyższe
19 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-19

Polskie awanse w QS World University Rankings 2020

Uniwersytet Jagielloński awansował na 338., a Uniwersytet Warszawski na 349. miejsce w najnowszym QS World University Rankings. W zestawieniu uwzględniono 1001 uczelni z całego świata.

Quacquarelli Symmonds World University Ranking – obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank – jest jednym z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie. Przygotowuje go brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, wydająca publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Uczelnie oceniane są na podstawie sześciu kryteriów: reputacji w środowisku akademickim, prestiżu wśród pracodawców, stosunku liczby wykładowców do liczby studentów, liczby cytowań oraz liczby studentów i pracowników z zagranicy.

Uniwersytet Jagielloński najwyżej został oceniony w trzech pierwszych kategoriach. Z kolei Uniwersytet Warszawski najlepiej wypadł w opinii wśród pracodawców i w renomie uczelni. W ogólnej klasyfikacji oba największe polskie uniwersytety zanotowały awans w stosunku do ubiegłorocznej edycji: UJ o 73 pozycje na miejsce 338., zaś UW o 45 oczek – na 349.

W zestawieniu ujęto jeszcze 14 innych polskich uczelni: Politechnikę Warszawską (miejsca w przedziale 521–530) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnikę Wrocławską (wszystkie w przedziale 801–1000).

Od lat czołowe miejsca w rankingu zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Trzy pierwsze miejsca zajęły: Massachusetts Institute of Technology oraz uniwersytety Stanforda i Harvarda. W pierwszej dwudziestce jest aż 10 uczelni z USA. Najwyżej z europejskich sklasyfikowano Oxford (4.).

MK

Źródło: uw.edu.pl. uj.edu.pl

QS World University Rankings 2020

Dyskusja (0 komentarzy)