Aktualności
Szkoły wyższe
27 Października
Źródło: https://informacje.pan.pl/
Opublikowano: 2017-10-27

Polsko-chińskie centrum badawcze

W dniach 10-11 października 2017 r. Instytut Maszyn Przepływowych  Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku gościł delegację z Zhejiang Agriculture & Forestry University (ZAFU) z Chin – prof. Jiashen Wu, dyrektora ds. nauki i technologii, prof. Lei Wanga, zastępcę dyrektora ds. współpracy międzynarodowej oraz panią Liming Luo, zastępcę dyrektora ds. wymiany naukowej.

Gościom zaprezentowano kierunki badań oraz osiągnięcia instytutu, omawiano także  możliwości współpracy w zakresie wymiany pracowników naukowych i stworzenia wspólnego programu doktoranckiego. Następnie prof. Wang zaprezentował działalność ZAFU oraz nowy program rządu Chińskiej Republiki Ludowej i prowincji Zhejiang ukierunkowany na innowacje z zakresu energetyki odnawialnej. Dyskutowano na temat prowadzenia wspólnych tematów badawczych w dziedzinach istotnych dla gospodarki chińskiej, m.in. technologii długoterminowego przechowywania warzyw oraz produkcji energii z biomasy. Strona chińska zadeklarowała możliwość finansowania tych badań ze środków rządowych. Chińscy goście zwiedzili laboratoria energii odnawialnych, a także Centrum Badawcze PAN „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) w Jabłonnie. Delegacja chińska odwiedziła Politechnikę Lubelską i podpisano porozumienie  dotyczące współpracy dydaktycznej i naukowej.

Uwieńczeniem wizyty przedstawicieli ZAFU w Polsce było podpisanie porozumienia o współpracy na rzecz utworzenia polsko-chińskiego centrum badawczego energetyki odnawialnej w prowincji Zhejiang, mającego działać w ścisłej współpracy z Centrum Badawczym PAN KEZO w Jabłonnie, utworzenia polsko-chińskiego parku technologiczno-przemysłowego technologii biomasowych w ramach Zachodniego Korytarza Nauki i Technologii w Chinach, wymiany pracowników naukowych i wspólnego udziału w konferencjach i publikacjach, wspólnego aplikowania w konkursach na projekty badawcze oraz wspólnego programu studiów doktoranckich.

Wydarzenie to jest pokłosiem czerwcowej wizyty w Chinach prof. Jana Kicińskiego, dyrektora IMP PAN, która odbyła się w ramach współpracy naukowej Polskiej Akademii Nauk i Chińskiej Akademii Nauk.

Jk

(źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)