Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS obchodzi swoje 50-lecie. Studia na nim ukończyło przez ten czas ponad 35 tys. absolwentów.
Obchody jubileuszu rozpoczną się w środę, 11 października, od spotkania z absolwentami. Zebrani będą mieli okazję zwiedzić nową siedzibę Wydziału – w tym również Izbę Pamięci, wykonają wspólne zdjęcie pn. „Okno czasu” do pamiątkowej publikacji oraz spotkają się z wykładowcami i znajomymi z lat studenckich. Symbolicznym punktem programu będzie wmurowanie kapsuły czasu z przesłaniem do przyszłych organizatorów 100-lecia wydziału. Z kolei w Galerii Akademickiej zostanie otwarta wystawa pt. „Artyści 50-lecia” połączona z pokazem plenerowym filmów i zdjęć pod hasłem „Z kart historii naszego Wydziału”. Na czwartek zaplanowano oficjalną część uroczystości.
Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS pod obecną nazwą rozpoczął swoją działalność w kwietniu 1973 roku. Pierwszym dziekanem był doc. dr hab. Karol Poznański. Od tego czasu do chwili obecnej funkcje kierowniczą na wydziale pełniło 8 dziekanów i 30 prodziekanów. Przez wiele lat wydziałowa struktura oparta była na trzech instytutach: Pedagogiki, Psychologii, Wychowania Artystycznego oraz Zakładzie Wychowania Technicznego.
W wyniku dynamicznego rozwoju, jednostka stała się kolebką dla dwóch nowych wydziałów. W roku 1988 Instytut Wychowania Artystycznego przekształcono w Wydział Artystyczny. Kształcenie na kierunku wychowanie techniczne zaś zostało przekazane Politechnice Lubelskiej, gdzie do dzisiaj funkcjonuje Wydział Podstaw Techniki.
Obecnie w jednostce funkcjonują dwa instytuty naukowe: Instytut Psychologii z 4 katedrami oraz Instytut Pedagogiki z 10 katedrami i trzema pracowniami. Na wydziale zatrudnionych jest ponad 120 nauczycieli akademickich. Jednostka posiada uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na wszystkich 8 oferowanych kierunkach, a także prawa do nadawania stopni naukowych, doktora i doktora habilitowanego w zakresie psychologii i pedagogiki.
Od 1973 r. studia na wydziale ukończyło ponad 35 tys. absolwentów: licencjatów, magistrów oraz ponad 400 doktorów. Tylko w ostatnim roku prace licencjackie i magisterskie obroniło prawie 400 osób. W obecnym roku akademickim studia rozpoczęło blisko 400 żaków, łącznie kształcić się będzie 1800 osób z Polski i zagranicy.
Obiekt dydaktyczny Instytutu Psychologii UMCS zlokalizowany jest w Kampusie Zachodnim przy ul. Głębokiej 45. Budynek jest częścią kompleksu zajmowanego wspólnie z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa. Oddany do użytku w roku 2020 został nagrodzony „Kryształową Cegłą” – nagrodą przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe. Budynek posiada 16 sal dydaktycznych, w tym pracownię komputerową i aulę na 320 osób, znajdują się w nim ponadto: biblioteka, pracownia testów i wypożyczalnia testów, pracownia terapeutyczna, laboratorium badawczo-dydaktyczne składające się z 4 pomieszczeń, z lustrem weneckim, kamerą, mikrofonami, pomieszczeniem do zajęć ze studentami, Akademickie Centrum Wsparcia, gabinet pomocy psychologicznej. Swoją siedzibę mają studenckie koła naukowe, lektorzy i doktoranci. Każda z sal dysponuje urządzeniami multimedialnymi (komputer, rzutnik, ekran) sterowanymi pilotami, systemem klimatyzacji. Budynek (3 kondygnacje) posiada dwie windy i jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Obiekt dydaktyczny Instytutu Pedagogiki UMCS, stanowi przykład współczesnej architektury, łączącej funkcjonalność z nowoczesnym designem. Został oddany do użytku w roku 2022 i także został nagrodzony „Kryształową Cegłą”. Mieszczą się w nim dwie aule wykładowe (na ponad 200 i 100 miejsc) oraz 28 sal dydaktycznych mogących pomieścić od 30–60 osób, biblioteka, izba pamięci, pracownie komputerowe oraz specjalistyczne, wielofunkcyjna pracownia Montessori, laboratorium do diagnozy neuropedagogicznej, a także profesjonalnie wyposażone pracownie: plastyczna, teatralna, muzyczna, taneczna oraz fotograficzna. Każda z sal dysponuje urządzeniami multimedialnymi (komputer, rzutnik, ekran) sterowanymi pilotami, systemem klimatyzacji W budynku znajdują się pokoje dla wszystkich kół naukowych oraz Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. W obiekcie zlokalizowany jest również pokój terapeutyczny, w którym prowadzone jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Budynek (4 kondygnacje) posiada dwie windy i jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
MK, źródło: UMCS