Aktualności
Szkoły wyższe
08 Października
Fot. Piotr Duniewski
Opublikowano: 2020-10-08

Ponad 1 mln zł na wyposażenie Obserwatorium z Planetarium UwB

Uniwersytet w Białymstoku otrzymał od władz województwa podlaskiego dotację w wysokości 1,3 mln zł na wyposażenie wybudowanego już Obserwatorium z Planetarium.

Budynek Obserwatorium z Planetarium, znajdujący się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego, jest już gotowy, a uczelnia uzyskała zgodę na jego użytkowanie. Ostatni etap inwestycji to zakup i montaż wyposażenia obiektu. Dotację na ten cel w wysokości 1,3 mln zł przekazały władze województwa podlaskiego.

– Obserwatorium to miejsce, które uzupełnia Wydział Fizyki, jak i cały uniwersytet. Zakładamy, że będą z niego korzystać nie tylko studenci i pracownicy tego wydziału, ale także całej uczelni oraz mieszkańcy Białegostoku i regionu, a może i całej Polski. Będzie to bowiem wyjątkowe miejsce. To Obserwatorium z Planetarium nie powstałoby w takiej wersji, gdyby nie pomoc województwa. Oczywiście mieliśmy plany dotyczące wyposażenia, ale bardzo skromne. Dzięki panu marszałkowi i jego decyzji to wyposażenie będzie na poziomie europejskim. Będzie można patrzeć w gwiazdy z pełnym przekonaniem, że się je widzi – podkreślił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

W czasie spotkania z marszałkiem rektor przypomniał, że Obserwatorium z Planetarium to kolejny etap rozbudowy kampusu, który podnosi prestiż uniwersytetu i daje studentom możliwość studiowania na najwyższym, europejskim poziomie. I zapewnił, że nie ostatni.

Wieża ma 6 kondygnacji. Drugą zajmie kameralne (32 miejsca) planetarium, w którym najważniejszym elementem wyposażenia będzie nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome), na półsferycznym ekranie. Umożliwi on generowanie obrazu 3D oraz 2D. W planetarium możliwa będzie projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium. To będzie usytuowane na najwyższej kondygnacji przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Znajdzie się tu m.in. duży teleskop zwierciadlany. Dobra lokalizacja obserwatorium i znaczne rozmiary głównego lustra teleskopu (60 cm) umożliwią wykonywanie zaawansowanych obserwacji dydaktycznych, a także obserwacji badawczych. Jak w każdym nowoczesnym obserwatorium teleskop i połączone z nim urządzenia, a także kopuła obserwatorium, będą sterowane za pośrednictwem komputera. Cyfrowe obrazy zarejestrowane przez system obserwacyjny będą archiwizowane na dyskach o dużej pojemności.

W obiekcie znajdzie się także sprzęt, dzięki któremu można będzie prezentować na żywo bądź odtwarzać zarejestrowany wcześniej obraz tarczy Słońca tworzony przez lunetę o specjalnej konstrukcji. Dzięki niej widoczne staną się zjawiska niewidoczne przez standardowe teleskopy (np. protuberancje, granulacja).

Koszt budowy siedziby Obserwatorium z Planetarium wyniósł ponad 8,4 mln zł, z czego blisko 8 mln pochodziło ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz resortowej dotacji. Ponad 400 tys. zł to środki własne uczelni.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)