Aktualności
Szkoły wyższe
31 Stycznia
Źródło: MEiN
Opublikowano: 2022-01-31

Ponad 3,5 mln zł dla podkarpackich uczelni zawodowych

Ponad 3,5 mln zł na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego otrzymali od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka rektorzy pięciu podkarpackich uczelni zawodowych.

Do wizyty ministra Przemysława Czarnka na Podkarpaciu doszło w miniony piątek, 28 stycznia. Gospodarzem spotkania była dr hab. Anna Szylar – rektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Wzięli w nim udział także: dr inż. Mateusz Kaczmarski – rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, dr hab. Zbigniew Barabasz – rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz dr Robert Oliwa – prorektor ds. studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Szef resortu mówił o potrzebie kształcenia wykwalifikowanych pracowników przez uczelnie zawodowe. Wskazywał na braki kadrowe w zawodach medycznych, które mogą zostać uzupełnione przez absolwentów kierunków położniczych, pielęgniarskich, lekarskich czy kierunku ratownictwo medyczne.

Ogromnie się cieszę, że uczelnie zawodowe, w tym uczelnie na Podkarpaciu, rzeczywiście stawiają na kierunki, które są dzisiaj potrzebne, w tym kierunki medyczne. Zachęcam do myślenia o kierunkach lekarskich. Inaczej nie uzupełnimy braków kadrowych – przekonywał Przemysław Czarnek.

Wskazywał także na potrzebę promocji szkolnictwa zawodowego kształcącego na potrzeby rynku pracy. Podkreślił również, że rozwijanie różnych umiejętności i kompetencji już u najmłodszych uczniów jest możliwe dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”.

Projekt zawodowych centrów umiejętności powstaje, żeby rozwijać jeszcze bardziej kształcenie zawodowe. Program „Laboratoria Przyszłości”, nowoczesnych pracowni technicznych, ma pomóc w odkrywaniu talentów wśród uczniów szkół podstawowych, po to, żeby mogli oni podejmować decyzję o uczeniu się w szkołach zawodowych, a później, żeby przychodzić tu, na uczelnie, i zdobywać konkretne zawody i konkretne umiejętności, których my wszyscy potrzebujemy – wyliczał minister.

Rektorzy otrzymali podczas spotkania symboliczne czeki zwiększające wysokość subwencji za 2021 rok. Największe środki otrzymała KPU w Krośnie – 1 097 100 zł. Ponadto: UP im. Jana Grodka w Sanoku dostała 556,5 tys. zł, PWSW w Przemyślu – 504,3 tys. zł, zaś PUZ w Tarnobrzegu – 322,9 tys. zł.  Tego samego dnia Przemysław Czarnek odwiedził też Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. Ta z kolei dostała 1 142 100 zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na doposażenie pracowni zawodowych i utworzenie nowych kierunków.

MK, źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)