Aktualności
Szkoły wyższe
08 Listopada
Meteoryt Brahin. Fot. J. Kupryjanowicz
Opublikowano: 2017-11-08

Ponad 700 eksponatów w darze dla Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego

745 różnych minerałów i skamieniałości oraz 40 meteorytów i tektytów. O taką kolekcję wzbogaciło się Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Dar przekazała dwójka białostoczan – Irena i Jan Data.

Zbiór podarowanych minerałów i skamieniałości jest niezwykle różnorodny. Wśród najcenniejszych okazów – kolorowe, pasiaste agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji, z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. Ponadto do Centrum trafiły m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego bardzo cieszą się także z przekazanych   meteorytów oraz tektytów – bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię.

– Do tej pory nie mieliśmy w naszych zbiorach pozostałości ciał niebieskich. Podarowane meteoryty staną się więc zaczątkiem nowej kolekcji. Gablota na tę kosmiczną materię już czeka – mówi Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Darczyńcy, Irena i Jan Data, są geologami. Część eksponatów do swojej kolekcji znaleźli sami, większość zakupili. Mają nadzieję, że teraz zbiór będzie służył powszechnej edukacji przyrodniczej. W imieniu władz Uniwersytetu w Białymstoku za przekazane dary podziękowała im profesor Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki.

Podarowane eksponaty zostaną teraz opisane przez pracowników Centrum i przygotowane do ekspozycji. W 2018 roku przez 6 miesięcy będą prezentowane na wystawie czasowej. Potem wybrane okazy można będzie oglądać na stałe w ramach wystawy Minerały i skały.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło  się do nowego, przestronnego budynku w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych (Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi – zarys dziejów) oraz rozmaite wystawy czasowe, a także hodowle terraryjne.

W siedzibie Centrum znajduje się też Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie (do czasu wybudowania nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej).

Katarzyna Dziedzik

Agat diopaz. Fot. J. Kupryjanowicz

Dyskusja (0 komentarzy)