Aktualności
Szkoły wyższe
14 Grudnia
Źródło: www.nawa.gov.pl
Opublikowano: 2020-12-14

Ponad 900 stypendiów dla studentów z Białorusi

Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na naukę w polskich uczelniach w ramach działania wspierającego „Solidarni ze studentami”. To część rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”.

NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyłoniły stypendystów działania „Solidarni ze studentami”. W 73 polskich uczelniach będzie się kształciło prawie 900 obywateli Białorusi. Będą otrzymywać comiesięczne stypendium, płatne przez okres maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim 2020/2021. Jego wysokość uzależniona jest od cyklu studiów i wynosi 1250 zł (studenci studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) i 1500 zł (studenci studiów II stopnia). Stypendyści studiujący na uczelniach publicznych decyzją dyrektora NAWA otrzymają również zwolnienie z opłat za kształcenie.

Zainteresowanie młodych Białorusinów stypendiami pozwalającymi im utrzymać się na studiach w Polsce było bardzo duże. Cieszę się, że wspólnie z KRASP mogliśmy odpowiedzieć na tę potrzebę i tak duża grupa osób rozpoczęła studia na wybranych przez siebie kierunkach. Wsparcie materialne to niejedyna pomoc jaką mamy do zaoferowania. Planujemy przygotowanie wykładów i spotkań online dla stypendystów na temat m.in. rozwoju kariery naukowej w Polsce, zasad i procedur legalizacji pobytu, ale też radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych – przyznaje dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

Studenci z Białorusi sami wybierali uczelnie i kierunki studiów, na których chcieli podjąć kształcenie. Najwięcej stypendystów będzie się uczyło na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Łódzkim, Szkole Głównej Handlowej, Politechnice Białostockiej oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Natomiast najchętniej wybierane przez nich kierunki studiów to: zarządzanie, informatyka, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe, logistyka oraz kierunek lekarski.

Uczelnie solidarnie zaoferowały możliwość studiowania w Polsce młodym Białorusinom, którzy ze względu na sytuację w ich kraju, mogliby stracić szansę na otrzymanie wyższego wykształcenia. Polskie szkoły wyższe od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród białoruskiej młodzieży. Białorusini są drugą po obywatelach Ukrainy największą grupą studentów zagranicznych w Polsce – zaznacza prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP.

Budżet działania „Solidarni ze studentami” to ok. 11 mln zł. NAWA wraz z KRASP na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki realizuje także dwa inne działania w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”: „Solidarni z naukowcami” (celem działania jest umożliwienie ok. 20 naukowcom z białoruskich uczelni i jednostek naukowych, posiadających m.in. stopień doktora przyjazdu do polskich jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki) oraz „Solidarni z nauczycielami” (w ramach tego działania 15 nauczycieli z Białorusi bierze udział w Podyplomowych Studiach Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Śląskim).

Ponadto NAWA zorganizowała w październiku i listopadzie tego roku kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują studia w Polsce i którym język polski będzie potrzebny w trakcie studiów lub w pracy – dodaje dyrektor NAWA.

W sumie wsparcie w ramach działań NAWA otrzymało ponad 1100 osób. Łączny budżet działań to ok. 14 mln zł.

źródło: NAWA  

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: