Aktualności
Szkoły wyższe
12 Listopada
Źródło: www.uni.opole.pl
Opublikowano: 2021-11-12

Nowy sternik Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów

Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, został przewodniczącym Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów powołanej w celu międzyuczelnianej współpracy w obszarze badań naukowych i pozyskiwania grantów. 

Deklarację założycielską Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów podpisano w Petrovicach dwa lata temu temu. Gremium to kontynuuje działalność Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich, w ramach której rektorzy polskich i czeskich uczelni spotykali się przez blisko dwie dekady, by dyskutować o zagadnieniach współpracy międzyuczelnianej na historycznym terytorium Śląska.

Na początku listopada na Uniwersytecie Opolskim odbyło się posiedzenie plenarne Asocjacji, podczas którego mówiono między innymi o współpracy transgranicznej oraz kierunkach i dalszym sposobie działania. Powołano także nowego przewodniczącego, którym został prof. Marek Masnyk, rektor UO. Jego zastępcą mianowano rektora Uniwersytetu w Opawie Pavla Tuleję.

Czeka nas dużo pracy. Zaplanowaliśmy, że do maja przyszłego roku zorganizuję sekretariat Asocjacji, zgromadzimy dokumenty z lat minionych, przygotujemy statut, opracujemy nową formułę działania, stworzymy radę doradczą składającą się z młodych naukowców, będących w stanie zebrać wokół siebie entuzjastów – mówi prof. Masnyk

Jak dodaje, głównym celem Asocjacji będzie szeroko rozumiana współpraca, realizująca się przede wszystkim we wspólnym aplikowaniu o granty badawcze i wspólnym prowadzeniu badań naukowych, nie tylko w obszarze nauk humanistycznych.

Chcemy też zaprosić do współpracy przedstawicieli samorządów regionów, na terenie których działają zrzeszone uczelnie, a także instytucje naukowe, jak na przykład nasz Instytut Śląski – dodaje nowy przewodniczący Asocjacji.

Do Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów należą obecnie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Ostrawski i Uniwersytet Śląski w Opawie.

MK, źródło: UO

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Piotr 14.11.2021 22:01

    Może lepiej zamiast słowa "asocjacja" byłoby użyć słowa "stowarzyszenie".