Aktualności
Szkoły wyższe
19 Lutego
Fot. Rafał Malko/NDI
Opublikowano: 2021-02-19

Powstaje Centrum Kompetencji STOS PG

W czwartek 18 lutego na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Kompetencji STOS PG. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej w połowie przyszłego roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz kierownictwo uczelni. Wśród gości znaleźli się m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz.

Nasza społeczność akademicka jest bardzo dumna z obiektu, który tu powstaje – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Posłuży on przyszłym pokoleniom studentów i naukowców w rozwijaniu ich kompetencji, wyniesie na wyższy poziom ich projekty naukowo-badawcze, a także przysłuży się społeczeństwu i będzie wizytówką dynamicznego rozwoju Gdańska i Pomorza. To będzie jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy – dodał.

Centrum Kompetencji STOS PG, które kosztem blisko 156 mln zł powstaje na terenie kampusu uczelni przy ul. Traugutta, zostało zaprojektowane przez studio architektoniczne Arch Deco z Gdyni, a za wykonanie robót budowlanych odpowiada sopocka spółka NDI. Budynek będzie inteligentnym obiektem wyposażonym w najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową. Najważniejszym elementem centrum będzie „bunkier”, czyli serwerownia, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych i zostanie wyposażona m.in. w superkomputer.

CK STOS będzie m.in. nową siedzibą Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej i stworzy warunki do realizacji projektów badawczych dla społeczności akademickiej na Pomorzu. Wspomoże również firmy i otoczenie społeczno-gospodarcze uczelni przy realizacji dużych przedsięwzięć biznesowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, będzie wykorzystywane w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii, czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

Prace na terenie budowy CK STOS, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Jesteśmy w trakcie wykonywania tzw. stanu surowego budynku. Zakończyliśmy obudowę wykopu, wykonujemy również instalacje sanitarne i elektryczne. Gotowa jest też niższa płyta fundamentowa poziomu „-2”, ściany i stropy nad poziomem „-1”, a obecnie wykonujemy stropy poziomu „0”. Zima w tym roku nas nie rozpieszcza, ale pomimo tego udaje się nam realizować niemal wszystkie zaplanowane prace – podkreśla Dominik Kardynał, kierownik budowy z grupy NDI

Aktualnie budowlańcy pracują nad konstrukcją najgłębszej części budynku, czyli garażami podziemnymi. W najbliższych tygodniach wykonawca planuje wykonanie ostatniego stropu „0” nad częścią garażową i będzie prowadzić kolejne prace zaplanowane w harmonogramie budowy.

Koszt inwestycji, która zakończy się w pierwszej połowie 2022 r., przekracza 155 mln zł, z czego 90,1 mln to unijna dotacja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty uczelnia pokrywa niemal w całości ze środków własnych, wygospodarowanych głównie przez Centrum Informatyczne TASK PG. Inwestycję wsparły również dodatkowe środki od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki). Całkowity koszt projektu przewyższy 210 mln zł – wynika to z potrzeby uzupełnienia CK STOS o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie (w tym superkomputer), które uczelnia będzie sukcesywnie kupować i instalować w obiekcie.

źródło: PG

 

Dyskusja (0 komentarzy)