Aktualności
Szkoły wyższe
22 Grudnia
Źródło: www.w.prz.edu.pl
Opublikowano: 2020-12-22

Powstaje Uczelniane Archiwum Politechniki Rzeszowskiej

Ponad 3,5 km dokumentów pomieści Uczelniane Archiwum Politechniki Rzeszowskiej. Budynek został zaprojektowany na potrzeby długoterminowego przechowywania materiałów archiwalnych, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i cyfrowej oraz do ich właściwej obsługi. 

Teren przeznaczony pod budowę archiwum zlokalizowany jest na Osiedlu Akademickim. W 2018 r. zlecono opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę. W 2019 r. uzyskano decyzję zatwierdzającą projekt i udzielającą pozwolenia na budowę i rozbiórkę. Do tej pory rozebrano już budynek stojący dotąd w tym miejscu oraz wykonano wykop. Obecnie prowadzone są roboty budowlane związane z wymianą gruntu pod płytę fundamentową.

Obiekt będzie niepodpiwniczony. Zaplanowano dwie kondygnacje nadziemne. Będą się w im znajdować pomieszczenia administracyjne, socjalne, techniczne oraz przeznaczone do przechowywania zarchiwizowanych dokumentów. Powierzchnia całkowita wynosi 479,6 m2, a użytkowa – 323,2 m2. Kubatura brutto budynku to 2162,9 m3.

Na półkach archiwum będzie miejsce na przechowywanie ponad 3,5 km dokumentów – zapowiada Marcin Zych, kierownik Archiwum.

Budynek ma kształt prostopadłościanu z zadaszeniem akcentującym wejście główne. Oś podłużna obiektu wyznacza kierunek północny-zachód – południowy-wschód. Gmach będzie przykryty dachem płaskim o spadkach od 2% ukrytych za ścianą attykową. Na dachu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne zapewniające „zieloną energię” na potrzeby systemów elektrycznych archiwum.

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 3,8 mln zł. Termin zakończenia inwestycji to trzecia dekada września przyszłego roku.

Anna Worosz, źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: