Aktualności
Szkoły wyższe
02 Lipca
Opublikowano: 2018-07-02

Pożyczka dla UM w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dostanie 115 mln zł pożyczki z Planu Junckera na inwestycje. 28 czerwca umowę w tej sprawie podpisali rektor uniwersytetu prof. dr hab. Andrzej Tykarski oraz Sandrine Croset, dyrektor sekcji polskiej i krajów bałtyckich w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Zgodnie z umową Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego do 2021 roku ma realizować kilka inwestycji, m.in. Centrum Symulacji Medycznej, w którym przyszli lekarze będą mogli trenować swoje umiejętności, oraz Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych – badania w nim prowadzone będą wykorzystywane w przemyśle i leczeniu. Doinwestowane zostaną również dwa szpitale uniwersyteckie. W Szpitalu im. Heliodora Święcickiego powstanie oddział ratunkowy, a Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego zostanie częściowo wyremontowany i doposażony. Łączny koszt tych inwestycji to 234 mln zł.

Pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego to nie jedyne źródło finansowania, jakie pozyskał uniwersytet na te przedsięwzięcia. Wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej oraz budowa Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych finansowane są z dotacji unijnych.

Inwestycja UM to trzeci projekt z Poznania, który dostał wsparcie z Planu Junckera. Polska znajduje się w tej chwili w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem wartości zatwierdzonego wsparcia z Planu Junckera. Europejski Bank Inwestycyjny zgodził się do tej pory na finansowanie 29 polskich projektów o wartości ponad 31,9 mld zł, przy wsparciu z Planu Junckera w wysokości 10,9 mld zł.

Przygotowany w 2015 roku przez Komisje Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji europejskich, zwany planem Junckera, był odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze wywołane kryzysem. Wsparcie w ramach planu mogą uzyskać przedsięwzięcia z sektorów: energetyki, infrastruktury transportowej, technologii informatycznych, ochrony środowiska, kapitału ludzkiego, kultury i zdrowia oraz badań i innowacji.

Plan ma kilka filarów. Najważniejszy z nich to filar finansowy, w ramach którego Europejski Bank Inwestycyjny i banki krajowe udzielają atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek. Łączna wartość inwestycji, które ma uruchomić Plan Junckera w Europie do 2020 r. to 500 miliardów euro.

Wdrażanie planu Junckera w Polsce koordynuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)