Aktualności
Szkoły wyższe
21 Maja
Źródło: www.wroclaw.pl
Opublikowano: 2018-05-21

Praktyczna nauka medycyny

11 maja oficjalnie zostało otwarte Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest ono uznawane za przełom w dydaktyce uniwersyteckiej.

– Od wielu lat byliśmy przekonani, że studia muszą stać się bardziej praktyczne, a zajęcia prowadzone w CSM oznaczają zmianę praktyki dydaktycznej również pod względem mentalnym – mówił podczas uroczystości otwarcia CSM prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Jacek Szepietowski.

Centrum Symulacji Medycznej mieści się w zabytkowych wnętrzach czterokondygnacyjnego budynku pochodzącego z XIX-wieku. Poprzednio znajdowały się w nim szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka. W sześciu salach tzw. wysokiej wierności znajdują się: blok operacyjny, sala intensywnej terapii dla noworodków, dzieci i dorosłych, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, symulator karetki pogotowia ratunkowego oraz sala pielęgniarska. Studenci będą mieli możliwość sprawdzać swoje umiejętności w praktyce, każda z sal wyposażona bowiem została w sprzęt, jaki znajduje się w normalnie działającym szpitalu. Ogromną zaletą CSM jest także możliwość pracy w interdyscyplinarnych zespołach – studenci muszą zmierzyć się nie tylko z samym wyzwaniem medycznym, ale też nauczyć współpracy. Podczas zajęć w Centrum każdy student będzie miał szansę uczestniczyć w scenariuszu symulacyjnym i pracować bezpośrednio z fantomem. Są one w stanie odtworzyć niemal każdą ludzką reakcję, od zwężania i rozszerzania źrenic oraz wodzenia wzrokiem za palcem, przez pocenie, obrzęk języka czy sinienie, po najbardziej podstawowe, związane z pomiarem tętna lub ciśnienia.

Najbardziej zawansowany symulator obecny w CSM został wyposażony w sztuczne płuco, dzięki czemu jest w stanie realistycznie symulować proces oddychania. Posłuży przede wszystkim nauce znieczulenia ogólnego. Centrum posiada także salę wirtualnej rzeczywistości, w której na symulatorach studenci mogą np. uczyć się wykonywać badania USG oraz przeprowadzać symulowane operacje z zakresu laparoskopii, endoskopii oraz zabiegów na naczyniach krwionośnych. Nauka w warunkach symulowanych będzie jednak wyłącznie uzupełnieniem pracy z pacjentami podczas zajęć klinicznych. W centrum jednocześnie będzie mogło odbywać zajęcia 381 studentów.

Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w pełnym wymiarze rozpoczną się w przyszłym roku akademickim 2018/2019.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku byłej kuchni i stołówki wraz ze zmianą sposobu użytkowania na Centrum Symulacji Medycznej UM we Wrocławiu” wyniósł 22,9 mln zł, natomiast wartość projektu „Rozwój dydaktyki w Centrum Symulacji Medycznej we Wrocławiu” (zakup wyposażenia CSM) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, to 17,8 mln zł.

JK

(źródło: UM Wrocław)

Dyskusja (0 komentarzy)