Aktualności
Szkoły wyższe
22 Kwietnia
Źródło: Uniwersytet Wrocławski
Opublikowano: 2021-04-22

Prestiżowa umowa o współpracy UWr z Helmholtz-Zentrum

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych będzie przedmiotem współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a Centrum Helmholtza – jedną z najważniejszych niemieckich sieci badawczych.

Umowę podpisali prof. Sebastian M. Schmidt, dyrektor naukowy Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR), oraz prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Obie strony chcą wzmocnić Środkowoeuropejską Przestrzeń Badawczą oraz powiązania między Saksonią a Polską. W ramach współpracy przewidziano wspólną rekrutację naukowców, organizację warsztatów i programów wymiany oraz przekazywanie informacji naukowych. Szczególnie w dziedzinie autonomicznej jazdy i uczenia maszynowego. Ostatni punkt odgrywa kluczową rolę dla CASUS.

Dzięki prowadzonym przez nas badaniom możemy wspierać Centrum w Görlitz w realizacji celów badawczych w tak różnych dziedzinach jak biologia systemowa, badania nad nowoczesnymi materiałami czy pojazdy autonomiczne. Ostatecznie na współpracy skorzystają nie tylko Uniwersytet Wrocławski i HZDR, ale całe społeczeństwa – w Polsce, Niemczech czy na całym świecie – przekonuje prof. Przemysław Wiszewski.

Uniwersytet Wrocławski, na którym studiuje około 23,5 tys. studentów, jest jedną z największych uczelni w Polsce. W Instytucie Informatyki Grupa Badawcza Inteligencji Obliczeniowej opracowuje algorytmy i systemy do interpretacji i przewidywania zachowań różnych uczestników ruchu drogowego, co stanowi jedno z największych wyzwań w dziedzinie autonomicznej jazdy. W ramach projektu „Aleph One” uniwersytet prowadzi również platformę badawczą, na której może testować pojazdy autonomiczne w rzeczywistych warunkach i zbierać odpowiednie dane.

Zagadnienia, na których odpowiedź próbuje znaleźć współczesna nauka to jednocześnie największe wyzwania ludzkości. To są pytania globalne, dotyczące wszystkich – by je rozwikłać potrzebne są duże międzynarodowe zespoły. Tu na styku granic mamy naturalną szansę, by takie zespoły tworzyć. Ta współpraca to olbrzymia szansa dla młodych ludzi, dla programów wymiany, do prowadzenia wspólnych badań i dużych projektów – mówi prof. Sebastian M. Schmidt, szef naukowy Centrum Helmholtza w Dreźnie.

Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) prowadzi badania w dziedzinie energii, zdrowia i materiałoznawstwa. Niemieccy badacze zajmują się efektywnym, bezpiecznym i trwałym wykorzystywaniem energii, pracują nad lepszym obrazowaniem, charakterystyką, a przez to skuteczniejszym leczeniem nowotworów oraz dociekają, w jaki sposób zachowuje się materia i materiały w skali mikro i makro, a także pod wpływem oddziaływania np. pól magnetycznych? HZDR współpracuje z dużymi partnerami i obsługuje w swoich laboratoriach pomiarowych inne ośrodki badawcze. Jest członkiem Stowarzyszenia Helmholtz, ma sześć ośrodków badawczych (Drezno, Freiberg, Görlitz, Grenoble, Lipsk, Schenefeld koło Hamburga) i zatrudnia prawie 1400 osób – około 500 z nich to naukowcy, w tym 170 doktorantów.

Agata Kreska, źródło: UWr

Dyskusja (0 komentarzy)