Aktualności
Szkoły wyższe
14 Lutego
Źródło: www.machalinski.pl
Opublikowano: 2020-02-14

Prof. Bogusław Machaliński jedynym kandydatem na rektora PUM

Prof. Bogusław Machaliński, obecny rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zapowiedział start w wyborach na kadencję 2020–2024. Jest jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory rektora w PUM odbędą się 17 marca. Zgłoszeń pretendentów do fotelu rektora można było dokonywać w styczniu. W komunikacie z 1 lutego Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej prof. dr hab. Elżbieta Kalisińska poinformowała, że lista kandydatów obejmuje jedno nazwisko. To obecny rektor prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, który kieruje uczelnią od 2016 roku. Do swoich sukcesów zalicza m.in. uruchomienie najnowocześniejszego Centrum Symulacji Medycznej z 35 salami dydaktycznymi, m.in. blokiem operacyjnym, salą intensywnej terapii, szpitalnym oddziałem ratunkowym, symulatorem ambulansu, salą porodową, salą opieki pielęgniarskiej. W czerwcu ub. roku PUM otrzymał z budżetu państwa 590 mln zł na wybudowanie i stworzenie Centrum Medycyny Translacyjnej, Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, Ponadregionalnego Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi. Pod względem efektywności naukowej w 2019 roku PUM zajął trzecie miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce (za UW i UJ). W rankingu „Perspektyw” z roku na rok poprawia swoją lokatę: w 2019 – był 18

Na swojej stronie internetowej zaprezentował wizję uniwersytetu, który miałby cieszyć się zasłużoną renomą nie tylko w grodzie Gryfa. „Najpierw trzeba postawić uczciwą, opartą na faktach diagnozę, potem należy wybrać optymalną metodę leczenia, a w dalszej kolejności – skutecznie ją zastosować. Wypracowanie właściwej diagnozy i dostosowanie adekwatnej terapii wymaga nie tylko doświadczenia, ale i czasu oraz zaangażowanej grupy osób…” – napisał.

W latach 2005–2012 prof. Machaliński pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Obecnie jest szefem Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej oraz ordynatorem Oddziału Transplantacji Szpiku w szczecińskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Zajmuje się badaniami komórek macierzystych, posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (I st. i II st.), transplantologii klinicznej i hematologii. Posiada bogate doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi finansowanymi przez KBN, NCN, NCBiR i UE, jest autorem lub współautorem ponad 260 publikacji (większość anglojęzycznych). Bierze udział w pracach wielu międzynarodowych towarzystw i czasopism naukowych.

MK, źródło: www.machalinski.pl

Dyskusja (0 komentarzy)