Aktualności
Szkoły wyższe
18 Marca
Źródło: www.machalinski.pl
Opublikowano: 2020-03-18

Prof. Bogusław Machaliński nadal rektorem PUM

Prof. Bogusław Machaliński będzie drugą kadencję rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory rektora w PUM odbyły się we wtorek 17 marca. Uprawnionych do głosowania było 297 elektorów. W posiedzeniu wzięło udział 220 z nich. Wszyscy oddali ważne głosy. Kandydaturę prof. Machalińskiego poparło 206 osób, 13 było przeciw, jedna się wstrzymała.

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński kieruje uczelnią od 2016 roku. W latach 2005–2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Obecnie jest szefem Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej oraz ordynatorem Oddziału Transplantacji Szpiku w szczecińskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Zajmuje się badaniami komórek macierzystych, posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (I st. i II st.), transplantologii klinicznej i hematologii. Posiada bogate doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi finansowanymi przez KBN, NCN, NCBiR i UE, jest autorem lub współautorem ponad 260 publikacji (większość anglojęzycznych). Bierze udział w pracach wielu międzynarodowych towarzystw i czasopism naukowych.

Do swoich sukcesów zalicza m.in. uruchomienie najnowocześniejszego Centrum Symulacji Medycznej z 35 salami dydaktycznymi, m.in. blokiem operacyjnym, salą intensywnej terapii, szpitalnym oddziałem ratunkowym, symulatorem ambulansu, salą porodową, salą opieki pielęgniarskiej. W czerwcu ub. roku PUM otrzymał z budżetu państwa 590 mln zł na wybudowanie i stworzenie Centrum Medycyny Translacyjnej, Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, Ponadregionalnego Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi. Pod względem efektywności naukowej w 2019 roku PUM zajął trzecie miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce (za UW i UJ). W rankingu „Perspektyw” z roku na rok poprawia swoją lokatę: w 2019 – był 18.

Na swojej stronie internetowej prof. Machaliński zaprezentował wizję uniwersytetu, który miałby cieszyć się zasłużoną renomą nie tylko w grodzie Gryfa. „Najpierw trzeba postawić uczciwą, opartą na faktach diagnozę, potem należy wybrać optymalną metodę leczenia, a w dalszej kolejności – skutecznie ją zastosować. Wypracowanie właściwej diagnozy i dostosowanie adekwatnej terapii wymaga nie tylko doświadczenia, ale i czasu oraz zaangażowanej grupy osób…” – napisał.

MK, źródło: www.machalinski.pl

Dyskusja (0 komentarzy)