Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, zadeklarował start w wyborach na rektora uczelni, które odbędą się 31 marca.
Od października ub. roku opolską uczelnią kieruje prof. Marcin Lorenc, wybrany w wyborach uzupełniających, których przeprowadzenie stało się konieczne po śmierci prof. Marka Tukiendorfa. W tym roku Politechnikę Opolską, podobnie jak kilkadziesiąt innych uczelni, czekają wybory na pełną kadencję 2020–2024. Ubieganie się o fotel rektora zapowiedział już dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO.
„Jestem patriotą Politechniki Opolskiej i człowiekiem bardzo rodzinnym, a uczelnia to właśnie mój drugi dom. Żyję jej sprawami i pracuję tu tyle lat, że dziś, w tym trudnym czasie, wiem jak nią pokierować” – napisał na swoim profilu na Facebooku. Dołączył link do wywiadu w Nowej Trybunie Opolskiej, w którym mówi m.in. o tym, że „Politechnika Opolska jest w okresie głębokiej transformacji, dostosowania do wymogów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, co wymaga efektywnego zarządzania, a stoi niemal nad przepaścią. Czas na zmianę stylu kierowania” oraz o swoim programie, który ma być „skoncentrowany wokół pozytywnego ładunku emocji i znaczenia, jakie niesie ze sobą słowo i jednocześnie akronim N.A.U.K.A.”.
Prof. Jarosław Mamala jako nauczyciel akademicki jest związany z Politechniką Opolską od 1996 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PO. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przepływem mocy w układach napędowych pojazdów. Od 2012 roku pełni także funkcję prezesa zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.
Pod koniec lat 90. XX wieku pracował w sektorze automotive, pełniąc m. in. funkcję dyrektora ds. technicznych. W latach 2002–2017 koordynował w Katedrze Pojazdów Politechniki Opolskiej laboratoria techniczne. Jest autorem i współautorem pięciu monografii, a także około 180 publikacji naukowych, w tym Problems in assessing road vehicle drivability parameters determined with the aid of accelerometer, wydanej w prestiżowej książce w SAE Transactions w USA w tomie Journal of Passenger Cars-Mechanical Systems. Ma uznanych 8 patentów przez Urząd Patentowy w Polsce. Zrealizował kilkadziesiąt wspólnych z sektorem automotive projektów naukowych, w tym 18 współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy europejskich.
MK, źródło: NTO, Wikipedia
Szanowna Redakcjo, proszę nie wprowadzać w błąd opinii publicznej, gdyż p. Jarosław Mamala póki co jest dr hab. inż., prof. uczelni (Politechniki Opolskiej). W treści artykułu podano, że jest On profesorem nauk technicznych, co nie jest prawdą, a osoby posiadające tytuł naukowy mogą poczuć się urażone.