Aktualności
Szkoły wyższe
17 Września
Fot. Julia Agnieszka Szymala
Opublikowano: 2019-09-17

Prof. Paul Lagarde doktorem honoris causa UŚ

Prof. Paul Lagarde. jeden z najwybitniejszych współczesnych prawników zajmujących się prawem prywatnym międzynarodowym, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej odbyła się 13 września na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.

Osiągnięcia i dorobek prof. Lagarde’a przedstawił w laudacji prof. Wojciech Popiołek, kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego UŚ. Tekst dyplomu odczytał dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Czesław Martysz. Zgodnie z tradycją rektor UŚ odczytał i wręczył akt promocyjny, a następnie przypiął wstęgę do togi promowanego. Doktor honoris causa otrzymał także tubę z oryginałem dyplomu. Zwyczajem Uniwersytetu Śląskiego jest również ofiarowanie doktorowi honoris causa pamiątkowego dzieła. Autorką szklanej rzeźby jest dr hab. Katarzyna Pyka z Wydziału Artystycznego.

Prof. Paul Lagarde jest cenionym autorem licznych publikacji służących rozwojowi prawa prywatnego międzynarodowego, które na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci stanowiły źródło inspiracji dla przedstawicieli nauki i praktyki prawa na całym świecie, w tym także w Polsce. Uczestniczył w licznych delegacjach rządowych i grupach eksperckich, które wniosły duży wkład w opracowanie instrumentów prawa międzynarodowego mających doniosłe znaczenie dla rozwoju współpracy międzynarodowej państw europejskich.

Ceremonię uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, prof. UŚ.

źródło: UŚ

 

Dyskusja (0 komentarzy)