Aktualności
Szkoły wyższe
21 Czerwca
Fot. Tomasz Jędrzejewski
Opublikowano: 2019-06-21

Prof. Piotr Kasprzak doktorem honoris causa WUM

Prof. Piotr Kasprzak, chirurg naczyniowy z Uniwersytetu w Ratyzbonie, otrzymał tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Najwyższą akademicką godnością prof. Piotra Kasprzaka uhonorowano za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i kliniczne o wymiarze światowym w dziedzinie chirurgii naczyniowej oraz ogromny wkład w rozwój tej specjalizacji w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To jeden z najwybitniejszych europejskich chirurgów naczyniowych, który w ogromnym stopniu przyczynił się do wprowadzenia wewnątrznaczyniowych technik w polskich ośrodkach. W wykonywaniu tych nowoczesnych, a przy tym mało inwazyjnych technik operacyjnych osiągnął rzadko spotykaną perfekcję.

Od 1995 roku prof. Kasprzak jest zatrudniony w uniwersyteckiej klinice w Ratyzbonie (Niemcy), gdzie między innymi opracował metodę trwałego mocowania stentgraftu piersiowego do ściany aorty. Wykazał też, że rozległe zabiegi na tętniakach aorty piersiowo brzusznej przeprowadzane dwuczasowo niosą ze sobą mniejsze ryzyko powikłań w postaci niedowładu kończyn dolnych. Za wybitny wkład w rozwój chirurgii naczyniowej i endowaskularnej oraz krzewienie nowych technik chirurgicznych prof. Kasprzak otrzymał tytuł członka honorowego niemieckiego i włoskiego towarzystwa chirurgii naczyniowej. Jest także honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. W 2012 roku otrzymał medal II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za sławienie polskich uczelni medycznych w świecie.

Jest 75. doktorem honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: WUM

 

Dyskusja (0 komentarzy)