Prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, od sierpnia ub.r. pełniący obowiązki rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, został wybrany na rektora tej uczelni na kadencję 2020–2024.
Głosowanie przeprowadzono w trybie zdalnym w czwartek 21 maja. Prof. Ponikowski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Otrzymał jednomyślne poparcie – opowiedzieli się za nim wszyscy 93 elektorzy.
Prof. Ponikowski kieruje uczelnią de facto od sierpnia ub.r., kiedy rezygnację ze stanowiska złożył prof. Marek Ziętek. W opublikowanym na stronie internetowej uczelni oświadczeniu prof. Ziętek poinformował wówczas, że decydujący wpływ na decyzję miał nieustannie pogarszający się stan jego zdrowia. Kilka miesięcy wcześniej usłyszał zarzuty w śledztwie prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a dotyczącym spółki Data Techno Park. W efekcie został zawieszony w czynnościach służbowych, a jego obowiązki przejął właśnie prof. Ponikowski. Sprawował je do momentu, gdy prof. Ziętek powrócił na stanowisko w wyniku uchylenia przez sąd środka zabezpieczającego zastosowanego przez prokuraturę. Po blisko pół roku prof. Ziętek ostatecznie zrezygnował z pełnionej funkcji.
Prof. Piotr Ponikowski jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Z uniwersytetem (wówczas Akademią Medyczną) związany jest od 1980 roku, gdy rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim (dyplom z wyróżnieniem w 1986 r.). Zaraz po nich trafił na staż do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej AM we Wrocławiu, gdzie był potem asystentem i starszym asystentem. W 1990 roku uzyskał stopień doktora, a w 1997 – doktora habilitowanego. W 2002 roku otrzymał nominację profesorską. W latach 2005–2019 był kierownikiem Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Od 2009 roku jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca na Wydziale Nauk o Zdrowiu. W 2016 roku został prorektorem ds. nauki. W ub.r. objął kierownictwo Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
W latach 2010–2012 był prezydentem Heart Failure Society (HFA), a w latach 2017–2019 prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół leczenia niewydolności serca, stabilnej dławicy piersiowej, nadciśnienia tętniczego oraz ostrego zespołu wieńcowego i cukrzycy. Prof. Piotr Ponikowski został zaliczony do grupy najbardziej wpływowych naukowców świata z dziedziny medycyny według rankingu Clarivate Analytics „The World’s Most Influential Scientific Minds” w 2015, 2016, 2017 i 2018 r. Jest autorem bądź współautorem łącznie ponad 900 prac w czasopismach recenzowanych. Łączna ilość cytowań w piśmiennictwie międzynarodowym: >90000; h-index = 115.
MK