Aktualności
Szkoły wyższe
06 Lipca
Fot. Bartek Barczyk
Opublikowano: 2020-07-06

Prof. Wojciech Widłak nowym rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie

Prof. Wojciech Widłak został wybrany na nowego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Od września zastąpi na tym stanowisku prof. Stanisława Krawczyńskiego, który kieruje uczelnią od 2016 roku i był jednym z kandydatów.

Wybory w AM w Krakowie odbyły się w poniedziałek 6 lipca. Przeprowadzono je w trybie zdalnym za pomocą systemu NESOS. Początkowo o fotel rektora ubiegało się pięcioro kandydatów. Pod koniec czerwca ze startu w wyborach zrezygnowała prof. Mariola Cieniawa-Puchała. Senat pozytywnie zaopiniował kandydatury: prof. Rafała Delekty, byłego prorektora ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej (2012–2016) oraz urzędującego rektora prof. Stanisława Krawczyńskiego. Z kolei Rada Uczelni wskazała: byłego rektora (2012–2016) prof. Zdzisława Łapińskiego oraz dziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej prof. Wojciecha Widłaka. Ten ostatni w głosowaniu uzyskał bezwzględną większość głosów i został wybrany na 19. rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Prof. dr hab. Wojciech Widłak ur. się w 1971 r. w Krakowie. Jest kompozytorem, pedagogiem, w przeszłości był także krytykiem muzycznym i organistą. Ma na swoim koncie ok. 50 kompozycji (symfonicznych, kameralnych, wokalnych, solowych), utworów i opracowań liturgicznych.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie gry na organach w klasie Jana Jargonia (1995) oraz – z dyplomem celującym – studia kompozycji w klasie Marka Stachowskiego (1996). Następnie odbył studia uzupełniające w zakresie kompozycji w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (klasa Hansa Abrahamsena). W 1999 roku zdobył kwalifikacje I stopnia (równoważnik doktoratu) w zakresie kompozycji. W 2004 roku został doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki (dyscyplina artystyczna kompozycja i teoria muzyki), a w 2012 – profesorem sztuki.

Od 2012 roku jest dziekanem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1996 roku rozpoczął pracę w Katedrze Kompozycji, w 2005 roku obejmując jej kierownictwo. W latach 1998–2003 był pierwszym kierownikiem Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

Jest wielokrotnym laureatem konkursów kompozytorskich: m.in. 56. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO w Paryżu (Wziemięwzięcie na orkiestrę i organy, 2006), Concours Européen de Composition pour Chœurs et Maîtrises de Cathédrales, Amiens (II nagroda za Psalmi latini, 2005), Międzynarodowy Konkurs SZSU na utwór na chór męski, Bańska Bystrzyca (za Psalmi latini, 2003), Konkurs Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie, zwycięzca ex aequo (za Sonata minore na organy, 1998), Konkurs Kompozytorski Msza Bogucka w Katowicach, wyróżnienie (za Małą mszę uroczystą na sopran, chór mieszany i organy, 1998), Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncert Organowy w Krakowie (rozpisany przez Filharmonię Krakowską), wyróżnienie (za Concerto laudativo, 1996), II Konkurs Młodych Kompozytorów Musica Sacra w Warszawie/Częstochowie, II nagroda (Psalmus CL) i wyróżnienie (Pieśń wigilijna, 1996), I Konkurs Młodych Kompozytorów im. A. Didura w Sanoku, jedyny laureat (za Kamienie ciszy na mezzosopran i orkiestrę smyczkową do słów Thomasa Mertona, 1992)

Należy do Związku Kompozytorów Polskich (członek Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich). Jest pomysłodawcą i organizatorem European Composers’ Informal Meeting Kraków 2001.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)