Aktualności
Szkoły wyższe
02 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-02

Przebudowa budynku dydaktycznego „Z”  UEWr

Wrocławska „Zetka” – budynek dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – będzie jednym z ładniejszych wieżowców we Wrocławiu. Po przebudowie dźwiga blisko 200 ton szkła i aluminium o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Bryła budynku  jest  modernistyczna, dynamiczna i wnosi powiew nowoczesności. Góruje nad   budowlami przy ulicy Ślężnej i jest prawdziwą ozdobą tej części miasta.

Elewacja zewnętrzna wieżowca od strony ulicy Ślężnej i kampusu podzielona została pionowym rytmem przeszkleń odpowiadających wewnętrznemu rozmieszczeniu pomieszczeń.  Boczne ściany budynku pokazują klatki schodowe ośmiu kondygnacji. W tej chwili trwają dodatkowe prace projektowe holu  i budowa parkingu  okalającego budynek.

Specjalistyczne ekipy remontowe wrocławskiej firmy AKBiK sp. zo.o. mają już za sobą   wszystkie najważniejsze etapy przebudowy. W tej chwili trwają  prace wykończeniowe.

– Gotowy jest podjazd dla osób niepełnosprawnych, budowane  balustrady, toalety/sanitariaty,  w specjalnych pomieszczeniach instalowane urządzenia  klimatyzacyjne i wentylacyjne, montowana  stolarka drzwiowa, na dwóch kondygnacjach malowane są pomieszczenia administracyjno-dydaktyczne i korytarze – mówi mgr inż. Jacek Góralczyk kierownik budowy wrocławskiej firmy AKBiK sp. z o.o.

Przebudowa budynku kosztować będzie 18 milionów 800 tys. złotych. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest w sierpniu tego roku.

Budynek dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  powstał  w technologii lat 70. Przez ponad 30 lat wpisał się w krajobraz Wrocławia. Znany był z wielkoformatowych zdjęć studentów i wykładowców Uczelni zdobiących starą elewację. Budynek ma  36 metrów wysokości, 6,5 tys. m2 powierzchni. W  jego centralnej części znajduje się szyb windowy i wentylacyjny oraz sanitariaty.   Elewację budynku podobnie jak w budowanym w tym czasie Poltegorze, wykonano z paneli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Konstrukcja ścian osłonowych jak i przestarzałe instalacje wewnętrzne pochłaniały ogromne koszty związane z eksploatacją.

Jolanta Nowacka

Dyskusja (0 komentarzy)