Aktualności
Szkoły wyższe
31 Grudnia
Źródło: PB
Opublikowano: 2020-12-31

Przebudują „Alfę”

Studenci Politechniki Białostockiej zyskają w przyszłym roku odnowioną przestrzeń w jednym z akademików. Przebudowa czeka Dom Studenta nr 1 „Alfa”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało na nią dotację w wysokości 8 milionów złotych.

„Alfa” to jeden z czterech – obok „Bety”, „Gammy” i „Delty” – Domów Studenta Politechniki Białostockiej. Oferuje 420 miejsc, w tym 370 dla kształcących się na studiach stacjonarnych i zaocznych oraz 50 miejsc gościnnych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych. Pokoje wyposażone są w standardowe meble, tj.: łóżka, szafę ubraniową, szafki kuchenne, stoliki okolicznościowe, biurka, krzesła, półki wiszące lub regały, szafki nocne. Większość posiada na wyposażeniu lodówkę. Na cztery pokoje (tj. segment mieszkalny) przypada wspólna łazienka wyposażona w natrysk, toaletę, lustro i umywalkę. W pokojach znajdują się gniazda umożliwiające podłączenie do sieci komputerowej. Na każdym piętrze znajduje się ogólnodostępna kuchnia, a w niej trzy dwupalnikowe płyty gazowe, piekarnik elektryczny, mikrofalówka. Na piętrach znajduje się również ogólnodostępna pralnia i suszarnia. Pokoje gościnne są dodatkowo wyposażone w czajnik, szklanki i ręczniki.

W kolejnym roku akademickim komfort mieszkańców „Alfy” radykalnie się zwiększy. Część tzw. segmentów, czyli pokojów ze wspólną łazienką, zostanie podzielonych na mniejsze. W osiemdziesięciu 1- i 2-osobowych pokojach pojawią się nowe meble, powstanie także czterdzieści nowych łazienek. Zmiany mają podnieść standard zakwaterowania, ale również – ze względu na wydłużającą się pandemię COVID-19 – wpłynąć na bezpieczeństwo i ograniczenie liczby osób korzystających z części wspólnych. Budynek zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa „Alfy” ma ruszyć z początkiem semestru letniego. Studenci, którzy aktualnie zamieszkują budynek, po 15 lutego znajdą miejsce w pozostałych Domach Studenta. Inwestycja zakończy się jeszcze w 2021 roku. Jej wartość wynosi blisko 8,6 mln zł. Uczelnia otrzymała z Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację celową w wysokości przeszło 8,3 mln zł.

To już drugie w tym roku dofinansowanie dla Politechniki Białostockiej na przebudowę akademika. W sierpniu br. resort przyznał uczelni 3,5 mln zł na dostosowanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych Domu Studenta nr 3 „Gamma”.

Na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej uczy się obecnie blisko 7 tys. studentów.

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)