Aktualności
Szkoły wyższe
23 Września
Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt (po prawej), oraz Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan, fot. Biuro Rektora PW
Opublikowano: 2019-09-23

Przy Politechnice Warszawskiej rozpoczął działalność Instytut Konfucjusza

W poniedziałek, 23 września, na Politechnice Warszawskiej otwarto Instytut Konfucjusza. To szósta tego typu placówka w Polsce.

Instytuty Konfucjusza to sieć organizacji non-profit, których ideą jest propagowanie chińskiego języka i kultury. Inicjatywę, której patronem obrano wielkiego chińskiego myśliciela, powołała pozarządowa organizacja Hanban – Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pilotażowy Instytut powstał w Uzbekistanie w 2004 roku. Obecnie na świecie działa ich już 548. W Polsce pierwszą tego typu placówkę otwarto w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako jedyny w kraju zdobył tytuł Instytutu Konfucjusza Roku (w 2016 roku) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza. Niedawno krakowska placówka powiększyła się o filię przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kolejne IK w Polsce zaczęły działać przy: Politechnice Opolskiej (2008), Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2008), Uniwersytecie Wrocławskim (2008) i Uniwersytecie Gdańskim (2015). W Warszawie, na Uczelni Vistula, istniała dotąd Klasa Konfucjańska (jedna z 1200 na całym świecie). W poniedziałek, 23 września, stolica dołączyła do elitarnego grona polskich miast, będących siedzibami Instytutu Konfucjusza.

O powołaniu takiej jednostki przy Politechnice Warszawskiej władze uczelni rozmawiały już w grudniu ub. roku w chińskim Chengdu (prowincja Syczuan) podczas 13. Konferencji Instytutu Konfucjusza, w której uczestniczyli szefowie wszystkich zrzeszonych pod tym szyldem placówek. Warszawskiej delegacji przewodniczył wówczas prorektor ds. studiów prof. Krzysztof Lewenstein. W trakcie spotkania z przedstawicielem partnerskiej uczelni – Beijing Jiaotong University – uzgadniano szczegóły utworzenia IK przy PW. Główne zadania Instytutu to upowszechnianie kultury chińskiej i języka mandaryńskiego poprzez prowadzenie kursów edukacyjnych, warsztatów artystycznych oraz szkoleń biznesowych.

Instytut zajmować się będzie przede wszystkim nauczaniem języka mandaryńskiego (oficjalny standard języka chińskiego) oraz przeprowadzaniem egzaminów certyfikacyjnych na wszystkich poziomach znajomości języka. Zajęcia językowe oferowane będą szerokim kręgom odbiorców spoza uczelni, jak również pracownikom i studentom Politechniki Warszawskiej. Skorzystają z nich także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW oraz uczniowie. Naukę poprowadzą chińscy lektorzy oddelegowani przez Hanban.

Instytut zapewni dostęp do literatury, filmu, prasy, sztuki i kultury chińskiej. Osoby zainteresowane uzyskają możliwość starania się o stypendia wyjazdowe do Chin, w ramach których zaplanowano naukę języka mandaryńskiego, umożliwiając tym samym bliższe poznanie chińskiej kultury i gospodarki. Dziedzictwo Państwa Środka przybliżą także zajęcia organizowane przez letnie szkoły w Chinach lub w Polsce, prowadzone we współpracy z chińską uczelnią. Propozycje Instytutu Konfucjusza kierowane będą zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci, czy młodzieży. W ich ramach zorganizowane zostaną konferencje, sympozja i szkolenia naukowe oraz wykłady tematyczne m.in. o kulturze, zwyczajach, kuchni i medycynie chińskiej.

Działalność Instytutu obejmie region warszawski oraz płocki. W jej zakresie organizowane będą wydarzenia kulturalne, tj. koncerty chińskich artystów w ramach cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, okolicznościowe festiwale związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku, konkursy, a także wystawy i warsztaty z kaligrafii, gotowania, tai-chi, czy rękodzieła. Prowadzone działania realizowane będą w ramach Klubu Kultury Chińskiej, upowszechniającego wiedzę o regionie. Z jego ofertą będzie można zapoznać się m.in. podczas Festiwalu Nauki czy też Dnia Chińskiego na Politechnice Warszawskiej.

Kooperacja Instytutu Konfucjusza z Beijing Jiaotong University umożliwi prowadzenie usług doradczych w zakresie współpracy z Chinami oraz szkoleń biznesowych uwzględniających zagadnienia z obszaru prawa i ekonomii. Oferowane kursy i szkolenia pozwolą na zapoznanie się z chińskimi zwyczajami, kulturą, sztuką i biznesem, szczególnie w związku z prowadzeniem działalności biznesowej.

Izabela Koptoń-Ryniec, źródło: PW

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~pros 16.02.2020 15:19

    Dobrowolnie uczelnie w Polsce otwierają oddziały Chińskiej agentury. Głupota brak wiedzy inteligencji czy chodzi o chińskie juany ? Świat wyrzuca z uczelni instytuty Konfucjusza, a w Polsce come back komuno.