Aktualności
Szkoły wyższe
18 Stycznia
Źródło: PUAS
Opublikowano: 2022-01-18

PUAS w Wałbrzychu buduje halę sportową

Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu będzie miała nowoczesną halę sportową. Umowę na budowę obiektu podpisano 14 stycznia. 

Nowa hala powstanie przy ul Południowej, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby uczelni. Ma to być centrum sportowo-dydaktyczne z prawdziwego zdarzenia. Obiekt o powierzchni blisko 3,5 tys. metrów kwadratowych i kubaturze 28,4 tys. metrów sześciennych pomieści pełnowymiarowe boisko do siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki. Zaplanowano także trybuny dla ponad 300 widzów. Oprócz tego w hali będzie można korzystać z siłowni i sali do gry w squasha.

Miejsce to pozwoli nie tylko na prowadzenie zajęć sportowych czy uczelnianych rozgrywek, ale również na rozwinięcie dydaktyki. Stąd ponad 600 mkw zajmą sale ćwiczeniowo-wykładowe dla studentów z różnych kierunków.

Budynek został zaprojektowany w sposób przyjazny dla środowiska. Wśród zastosowanych rozwiązań są m.in. panele słoneczne i zbiornik przeciwpożarowy na deszczówkę, z którego woda będzie wykorzystywana również do podlewania zieleni. Inwestycję zrealizuje firma ROKOM z Kamiennej Góry. Uczelnia sfinansuje budowę z dotacji celowej pozyskanej z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ze środków własnych. Obiekt zostanie oddany do użytku z początkiem roku akademickiego 2023/2024.

Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (wcześniej PWSZ) powstała w 1999 roku. Od 2005 roku jej patronem jest Angelus Silesius, wybitny poeta baroku, mistyk, lekarz, ksiądz, którego najsłynniejsze dzieło to Cherubinischer Wandersmann. Przez 22 lata mury uczelni opuściło ponad 11 tys. absolwentów. Jej strukturę tworzą obecnie trzy instytuty: Przyrodniczo-Techniczny, Społeczno-Administracyjny i Zdrowia, które oferują 13 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia. Kształci się na nich blisko tysiąc studentów. Uczelnia zatrudnia 115 pracowników. Funkcję rektora pełni prof. Robert Wiszniowski.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)