Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, jako pierwsza w Polsce, będzie kształcić dyspozytorów lotniczych. 28 czerwca rektor uczelni, prof. Arkadiusz Tofil, odebrał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie wymagany do tego certyfikat.
Flight dispatcher, czyli dyspozytor lotniczy, to jedna z deficytowych specjalizacji w lotnictwie. LOT, będący partnerem chełmskiej uczelni, poszukuje obecnie kilkunastu takich pracowników. Do ich obowiązków należy planowanie lotu, począwszy od wytyczenia trasy i obliczenia podstawowych jego parametrów, przez wyznaczenie lotnisk zapasowych, warunków meteorologicznych, aż po przygotowanie pełnej dokumentacji dla załogi samolotu, na podstawie której kapitan decyduje o ilości tankowanego paliwa, odlodzeniu samolotu oraz o specjalnych procedurach.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, który zaoferuje studentom bezpłatne kształcenie na specjalności dyspozytor lotniczy. Umożliwiła to pozytywna ocena audytu certyfikacyjnego przeprowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w ośrodku szkolenia lotniczego CTO PWSZ w Chełmie. W efekcie nowo utworzony Ośrodek Kształcenia Dyspozytorów Lotniczych uzyskał wymagane uprawnienia. Certyfikat do prowadzenia działalności szkoleniowej w lotnictwie cywilnym w zakresie szkolenia teoretycznego i praktycznego do uzyskania licencji dyspozytora lotniczego FDL przekazał wiceprezes ds. standardów lotniczych ULC Michał Witkowski oraz dyrektor Departamentu Personelu Lotniczego Wiktor Rosiński. Do uzyskania licencji student oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych musi zaliczyć 90 dyżurów pod nadzorem licencjonowanego dyspozytora lotniczego u operatorów lotniczych, m.in. takich jak LOT.
Jest to już piąta specjalność lotnicza oferowana przez PWSZ w Chełmie. Studenci chełmskiej uczelni mogą zdobyć wykształcenie uprawniające do uzyskania licencji pilota samolotowego, pilota śmigłowcowego, mechanika lotniczego oraz świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych.
MK
źródło: PWSZ Chełm