Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zbuduje elektrownię fotowoltaiczną wraz ze stacjami ładowania samochodów i innych pojazdów. Ruszają przygotowania do wdrożenia innowacyjnego projektu „Sustainable University – PWSZ w Nysie”.
Energia słoneczna i inne źródła odnawialne w Polsce są wciąż wykorzystywane w niewielkim stopniu w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Tymczasem nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na produkcję energii o wysokich parametrach i możliwości zasilania instytucji publicznych, dużych zakładów przemysłowych, osiedli mieszkaniowych, a nawet całych miast. Uczelnia w Nysie wpisuje się w globalne działania na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszenia oddziaływania na środowisko. Impulsem do działania władz PWSZ w Nysie jest inwestycja firmy UMICORE – związanej z branżą elektromobilności – na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park Podstrefa Nysa Radzikowice – Goświnowice.
Instalacja fotowoltaiczna powstanie na blisko hektarowej działce należącej do PWSZ przy ul. Otmuchowskiej. Planowane jest utworzenie klastra producentów energii odnawialnej skupiającego uczelnię oraz spółki gminy Nysa. Rektor wspólnie z burmistrzem Nysy powołali zespół ds. zrównoważonego rozwoju energetycznego Gminy Nysa. Równocześnie uczelnia rozwijać będzie współpracę z firmą UMICORE w zakresie studiów dla potrzeb inwestora i branży związanej z elektromobilnością oraz wdrażaniem modelu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). PWSZ w Nysie od października uruchamia specjalność: inżynieria zrównoważonego rozwoju na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. W tym celu utworzone zostaną nowe laboratoria wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą i dydaktyczną.
W ramach innowacyjnego projektu PWSZ w Nysie planowana jest także budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych (a także innych pojazdów) na wszystkich parkingach uczelni. Utworzone zostanie Centrum Badawczo-Edukacyjne Zrównoważonego Rozwoju jako jednostka świadcząca usługi badawcze i edukacyjne dla otoczenia społeczno-gospodarczego. Wyposażenie nowego Centrum oraz elektrownia fotowoltaiczna posłużą m.in. do realizacji zajęć na specjalności związanej z elektromobilnością, innych projektów edukacyjnych oraz wdrażania idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Nie jest wykluczone, że po rozpoczęciu działalności fabryki UMICORE na nyskiej uczelni powstaną w przyszłości także nowe kierunki studiów związane z branżą elektromobilności.
źródło: www.pwsz.nysa.pl