Aktualności
Szkoły wyższe
01 Czerwca
Źródło: PWSZ Gniezno
Opublikowano: 2021-06-01

PWSZ-y w Gnieźnie i Suwałkach zmieniają nazwy

Kolejne dwie wyższe szkoły zawodowe od przyszłego roku akademickiego zmienią swoje nazwy. To efekt ministerialnych rozporządzeń wydanych w ostatnich tygodniach.

Możliwość zmiany nazwy publicznej uczelni zawodowej przewiduje art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. O zmianę szyldu wnioskowali rektorzy umocowani uchwałami uczelnianych senatów.

Jako pierwsza, już 1 sierpnia, swój szyld zmieni Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Odtąd będzie Państwową Szkołą Wyższą im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Powstała w 2004 roku. Obecnie kształci inżynierów: elektroniki i telekomunikacji, informatyki, inżynierii środowiska, ochrony środowiska, transportu, zarządzania i inżynierii produkcji oraz licencjatów pielęgniarstwa. Studiuje w niej 490 osób. Uczelnia zatrudnia 141 pracowników naukowo-dydaktycznych. Od ub.r. rektorem jest prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński

Miesiąc później nowa nazwa pojawi się na fasadzie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, która stanie się Państwową Uczelnią Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. W ubiegłym roku świętowała swoje 15-lecie. Obecnie 1159 studentów, w tym 53 obcokrajowców, kształci się na 16 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Są to: finanse i bankowość, rolnictwo, budownictwo, pielęgniarstwo, ekonomia, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, ratownictwo medyczne, kosmetologia, filologia angielsko-rosyjska, architektura krajobrazu, pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne, produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych oraz najmłodszy – logistyka. Uczelnia zatrudnia 182 pracowników. Rektorem, już drugą kadencję, jest dr Marta Wiszniewska.

To nie pierwsze w ostatnich miesiącach zmiany nazw w wyższych szkołach zawodowych. Wcześniej modyfikacji takiej dokonano już w: Sanoku, Tarnobrzegu, Oświęcimiu, Pile, Zamościu, Płocku, Skierniewicach, Włocławku, Ciechanowie, Nowym Targu, Krośnie i Wałbrzychu. W Polsce działają obecnie 32 uczelnie zawodowe.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)