Aktualności
Opublikowano: 2017-05-29

Radość na dwóch kółkach

Piąta edycja Fresh Design odbyła się pod szyldem Bikeability, a więc dotyczyła wszystkiego, co wiąże się z rowerami, czy to infrastrukturą, czy udogodnieniami przeznaczonymi dla cyklistów. Warsztaty zorganizowane zostały przez Fundację Open Mind we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Przez 10 dni studenci z pięciu europejskich uczelni, z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Holandii pracowali zespołowo nad propozycjami rozwiązań uatrakcyjniających i ułatwiających korzystanie z roweru we Wrocławiu. Studentów podzielono na pięć kolorowych, międzynarodowych grup: białą, czerwoną, żółtą, niebieską i czarną, z których każda zajmowała się różnymi tematami lub poszczególnymi dzielnicami Wrocławia.

Biali zaproponowali zmiany w postaci postawienia na placu Bohaterów Getta niewielkiego budynku otoczonego zielenią pełniącego funkcję informacji turystycznej i wypożyczalni rowerów, a także opracowali pięć tematycznych tras rowerowych wiodących do różnych zabytków Wrocławia, atrakcyjnych zakątków czy modnych miejsc. Cykliści mogliby więc wybierać wśród szlaków: romantycznego, hipsterskiego, kulturalnego, historyczno-architektonicznego i przeznaczonego dla najmłodszych.

Członkowie grupy czerwonej skupili się na rozwiązaniach zachęcających do spędzania czasu na rowerze. Wymyślili na przykład nietypowe stojaki na rowery, mogące jednocześnie stać się miejscami relaksu, ścieżki rowerowe mające formę mostów oraz oświetlenie reagujące tylko na osoby poruszające się rowerem.

Żółci stworzyli kilkadziesiąt różnych propozycji, wśród których znalazły się m.in. punkty widokowe nad rzeką, wodotryski czy różnego rodzaju schronienia dla cyklistów spełniające swoje funkcje w czasie upałów lub opadów deszczu.

Ekipa niebieskich oparła swoją koncepcję na pomocy dzieciom w wieku szkolnym, skupiając się na wdrażaniu wśród najmłodszych zdrowych nawyków, do których z pewnością należy jazda rowerem. Gwarancję bezpiecznego poruszania się dzieci samodzielnie podróżujących po ruchliwych arteriach miasta byłoby dojechanie przez pociechy do punktów zbiórki, z których następnie byłyby odbierane wraz ze swoimi jednośladami przez wykorzystujący energię słoneczną pojazd specjalnie zaprojektowany w tym celu przez uczestników projektu.

Wreszcie czarni zaproponowali stworzenie oryginalnych ścieżek rowerowych wiodących przez fragmenty ogrodu zoologicznego, zachęcając tym samym do jego odwiedzenia.

Oficjalna obrona prac uczestników warsztatów odbyła się w Hali Stulecia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego, a uczestnicy projektu mieli również okazję zaprezentować swój twórczy dorobek podczas wystawy zorganizowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

az

(źródło: pwr.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)