Aktualności
Szkoły wyższe
26 Lipca
Opublikowano: 2017-07-26

Rekordowa kryminologia, ogromne zainteresowaniem prawem i ekonomią, większa liczba kandydatów – czyli rekrutacja na UwB

Ponad 6500 osób zarejestrowało się na stacjonarne studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku. To więcej niż w ubiegłym roku. Największym zainteresowaniem cieszą się ekonomia, prawo i pedagogika. Natomiast rekordowa liczba kandydatów na jedno miejsce przypada w tym roku na kryminologii – o jedno miejsce powalczy tu 19 osób.

Rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie zakończyła się 11 lipca. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) zarejestrowało się na nie 6058 osób (w ub. roku – 5605). Natomiast rekrutacja na studia II stopnia (magisterskie) – obecnie jest zarejestrowanych 483 chętnych. W sumie: 6541 zarejestrowanych kandydatów (stan na 11 lipca).

Najwięcej osób zainteresowanych jest studiowaniem: ekonomii – 574 kandydatów na 155 miejsc; prawa – 571 kandydatów na 200 miejsc; pedagogiki – 524 osoby na 240 miejsc; kryminologii – 483 osoby na 25 miejsc; oraz filologii angielskiej – 418 osób na 60 miejsc.

Pod względem liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce rekordy bije w tym roku kryminologia: ponad 19 zgłoszeń na jedno miejsce. Na II miejscu jest bezpieczeństwo narodowe (10,48  zgłoszeń na jedno miejsce), a zaraz za nim – administracja (9,68 na jedno miejsce). Znacznie więcej chętnych niż miejsc jest także na: filologii – język angielski stosowany z językiem hiszpańskim,  filologii angielskiej oraz logistyce.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również: zarządzanie, administracja, informatyka, chemia i biologia. Co roku zwiększa się też liczba kandydatów na: fizyce, filozofii i etyce, matematyce, kognitywistyce oraz komunikacji i kulturoznawstwie.

Anna Mierzyńska

Dyskusja (0 komentarzy)