Aktualności
Szkoły wyższe
09 Marca
Opublikowano: 2021-03-09

RoboLAB na Politechnice Rzeszowskiej

RoboLAB to nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także uczniów z innych regionów. Uczestnicy będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. 

Porozumienie dotyczące powołania do życia projektu RoboLAB podpisali 9 marca marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i jednocześnie prezes Pratt & Whitney Rzeszów Marek Darecki.

RoboLAB adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie będą zdobywać wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, którego organizatorem jest również Fundacja, przez zabawę i wspólne eksperymentowanie zachęca dzieci do nauki. Uczniowie szkół średnich oczekują jednak czegoś więcej. To właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież do rozwoju i poszerzania wiedzy. Istotne będzie tu także zaangażowanie ich w proces powstawania robotów, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

Za projektem RoboLAB stoi zarówno rozwój umiejętności technicznych i tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych. Jestem przekonany, że właśnie taki miks umiejętności będzie decydujący dla rynku pracy po pandemii – twierdzi Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów.

RoboLAB będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Pracownicy naukowi uczelni – eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania – udzielą wsparcia merytorycznego, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

Oprócz chęci inspirowania i realizowania projektów mających upowszechnić wiedzę i naukę wśród młodego pokolenia z naszego regionu, Politechnika Rzeszowska będzie wspierać wymianę doświadczeń nauki z praktyką gospodarczą. Będziemy również prowadzić działalność edukacyjną, której celem jest kształcenie specjalistów w czterech inteligentnych specjalizacjach, tj. lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji – zapowiedział rektor PRz.

RoboLAB to miejsce, w którym Fundacja wraz z partnerami będzie prowadzić zajęcia mające na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencji przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. W budynku „O” odbywać się będą też zajęcia popularnonaukowe w ramach STEM, wykłady i warsztaty dla podkarpackiej młodzieży oraz otwarte zajęcia, które aby jeszcze bardziej mają rozbudzić zainteresowanie naukami ścisłymi.

źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)