Infrastruktura Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu powiększy się wkrótce o nowy budynek dydaktyczny, który stanie na terenie uczelnianego kampusu.
Projekt koncepcyjny nowego gmachu, w którym kształcić się będą głównie studenci kierunku automatyka i elektronika praktyczna, jest już gotowy. Czterokondygnacyjny budynek o wysokości ok. 15 m, ponad 50 m długości i 19 m szerokości stanie przy ul. Czarnieckiego i swoją bryłą ma wpisywać się w lokalną zabudowę. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażony w klimatyzację, system zarządzania BSM oraz instalację fotowoltaiczną. Powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 2 576 m kw. Szacunkowy koszt budowy to około 15,5 mln zł.
Na parterze zaplanowano nowoczesne Centrum Obsługi Studenta, w którym żacy znajdą pomoc w kwestiach związanych z procesem kształcenia: od rekrutacji po praktyki. Na pierwszym piętrze utworzone zostanie m.in. laboratorium automatyki pojazdowej. Układ budynku pozwoli na wjazd samochodem na stanowiska. Oprócz sprzętu do diagnostyki pojazdów, znajdą się także największe urządzenia automatyki, np. obrabiarka.
Zaraz obok zlokalizowane zostanie laboratorium elektroniki, w którym studenci będą zdobywali wiedzę praktyczną z zakresu elementów elektroniki, elektrotechniki oraz aparatury elektronicznej. Bardzo ważnym miejscem będzie studenckie laboratorium badawczo-rozwojowe. Takie, jakie funkcjonuje dziś w Instytucie Inżynierii Technicznej. Studenci mają możliwość realizowania w nim projektów własnego pomysłu. Laboratorium będzie wyposażone w stanowisko serwisowania urządzeń elektronicznych, nowoczesną stację lutowniczą, niezbędny sprzęt kontrolno-pomiarowy, stanowisko prototypowania itp. Możliwy będzie zdalny dostęp do wybranych zasobów laboratorium. Kamera „obserwująca” dane stanowisko pozwoli studentom online, z własnego laptopa, śledzić efekty działania opracowywanego programu czy konfiguracji.
Na tym samym piętrze będzie się też znajdowało laboratorium automatyki przemysłowej i budynkowej. Tutaj studenci zetkną się m.in. z najnowszym sprzętem wykorzystywanym w liniach produkcyjnych w realnych zakładach oraz systemami zarządzania budynkiem. W nowym obiekcie będzie też miejsce dla laboratorium elektrotechniki i metrologii oraz laboratorium fizyki. Wykłady lub seminaria odbywać się będą w nowoczesnej sali dydaktycznej. Nie zabraknie tu także uczelnianego archiwum.
Na studentów kierunku automatyka i elektronika praktyczna czeka rozbudowany program zajęć, dostosowany do obecnych wymagań rynku. Zapoznają się nie tylko z funkcjonowaniem samochodów, ale także takich pojazdów, jak m.in.: deskorolka elektryczna czy robot mobilny. W programie będzie też nauka systemów zarządzania budynkiem (tzw. BMS), a więc związanych z oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, nagłośnieniem. Obecnie na dwóch rocznikach automatyki i elektroniki praktycznej studiuje około 40 osób. To studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku.
MK, źródło: www.gospodarkapodkarpacka.pl, www.ekspresjaroslawski.pl