Aktualności
Szkoły wyższe
03 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-03

Rozpoczyna się budowa nowego obiektu dydaktycznego AGH

W 2022 roku trzy jednostki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Wydział Humanistyczny, Wydział Matematyki Stosowanej oraz Studium Języków Obcych przeniosą się do nowej siedziby. Budowany właśnie obiekt pomieści około 1600 osób.

Nowy, 7-kondygnacyjny gmach w kampusie AGH powstaje w sąsiedztwie Centrum Energetyki i będzie z nim bezpośrednio połączony za pomocą przewiązki. Budynek będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby dydaktyczne wydziałów i jednostek Akademii. Głównymi użytkownikami będą studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego, Wydziału Matematyki Stosowanej oraz Studium Języków Obcych. Przeważać w nim będą laboratoria komputerowe dla grup 12–18 osobowych (14 pomieszczeń), pomieszczenia dydaktyczne przeznaczone dla grup 18–24 osobowych (20 pomieszczeń), sale wykładowe i konsultacyjne dla 30 osób (7 sal) i duże sale wykładowe 50 i 80-osobowe (10 sal), a także 3–4 osobowe pomieszczenia biurowe dla pracowników naukowych.

Pod względem rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych obiekt będzie nawiązywał do Centrum Energetyki i będzie wyposażony między innymi w elewację ze szkła i kamienia. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 4281 metrów kwadratowych, a kubatura 27 880 metrów sześciennych. Powstanie w miejscu części naziemnego parkingu samochodowego wykonanego w poprzednim etapie inwestycji i połączy się z istniejącymi budynkami. Na poszczególnych kondygnacjach zlokalizowane zostaną również sanitariaty, pomieszczenia techniczne i niezbędne przestrzenie komunikacyjne. Dodatkowo połączenie z istniejącymi już budynkami pozwoli na swobodne poruszanie się po wszystkich obiektach oznaczonych symbolami „A” i „C”. Bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz będzie można przejść od budynku głównego AGH, tj. od al. A. Mickiewicza 30 aż do obiektów zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej 36.

Umowę na wykonanie inwestycji podpisano w listopadzie. Koszt budowy przekracza 36,7 mln zł. Oddanie do użytku planowane jest w pierwszej połowie 2022 roku.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: