Aktualności
Szkoły wyższe
28 Września
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2021-09-28

Rusza budowa nowego Kampusu Medycznego UJ

Laboratoria i moduły badawcze, zwierzętarnia, laboratorium obrazowania, pomieszczenia techniczne oraz magazyny – to wszystko znajdzie się w nowym obiekcie, który w ciągu trzech lat powstanie w kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie Prokocimiu.

Projekt budowy nowego Kampusu Medycznego jest konsekwencją długofalowej strategii rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego mającej na celu maksymalne zespolenie nauk podstawowych, przedklinicznych i klinicznych, integrację kształcenia różnych profesji medycznych oraz wprowadzenie do procesu kształcenia studentów i absolwentów kierunków medycznych najnowszych osiągnięć i trendów naukowych. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 271 mln zł.

Nowoczesny kampus pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy wszystkich trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, a także umożliwi realizację badań medycznych w różnych obszarach: od badań podstawowych przez optymalizację leczenia do rozwiązywania problemów z zakresu zdrowia publicznego. To szansa na jeszcze lepsze kształcenie nowoczesnych kadr medycznych z wykorzystaniem efektu synergii działania wydziałów w jednej lokalizacji ze szpitalami uniwersyteckimi – zapowiada prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. CM.

W pierwszym etapie realizacji projektu powstanie budynek laboratoryjny „A”. W ośmiokondygnacyjnym gmachu – na ponad 11 tys. metrów kwadratowych – w części podziemnej ulokowana zostanie zwierzętarnia (część hodowlana i eksperymentalna), laboratorium obrazowania oraz pomieszczenia techniczne i magazyny. Większą część obiektu zajmą laboratoria oraz moduły badawcze poszczególnych zespołów. Ta faza robót pochłonie blisko 122 mln zł. Realizację zaplanowano na 3 lata.

Projektu rozbudowy i modernizacji Kampusu UJ CM przewiduje również powstanie budynku dydaktyczno-administracyjnego „B” o łącznej powierzchni ponad  22 tys. metrów kwadratowych (6 kondygnacji nadziemnych oraz 2 podziemne) oraz biegnącego ponad ulicą Medyczną łącznika „A-B” (powierzchnia całkowita: 1 528 mkw, 4 kondygnacje nadziemne), w którym znajdą się sale dydaktyczne. Budynek „B” podzielony będzie na dwie części – dydaktyczną i administracyjną, które zostaną połączone wspólnym atrium.

źródło: UJ

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)