Aktualności
Szkoły wyższe
01 Marca
Opublikowano: 2017-03-01

Rusza Uniwersytet Dziecięcy UJW

4 marca rozpoczną się zajęcia w Uniwersytecie Dziecięcym Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Będą one skierowane do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Polkowice. Udział w nich weźmie 60 dzieci.

Wykład inaugurujący cykl zajęć odbędzie się w sobotę 4 marca i poprowadzi go gość specjalny Szymon Hołownia, który z małymi słuchaczami zastanowi się „Jak naprawiać świat, gdy ma się 10 lat?”. Natomiast zajęcia w formie wykładów i warsztatów rozpoczną się trzy tygodnie później, 25 marca. Dzieci dowiedzą się wówczas skąd bierze się prąd (mgr Jacek Nowicki), czy każdy ma linie papilarne (dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk) i jak wyruszyć w podróż do wnętrza Ziemi (dr Wojciech Kaczmarek). Kolejne cykle zajęć odbędą się w soboty 22 kwietnia, 20 maja i 10 czerwca. Zaplanowano m.in. tematy: „Czy grzyby potrafią latać?”, „Jak zostać dziennikarzem?” czy „Jak Kopciuszek to zrobiła, że sól z pieprzem rozdzieliła?”. W tym semestrze dzieci pojadą na wycieczkę do planetarium w Zielonej Górze.

Zapisy do UD UJW odbywały się w lutym drogą internatową. Decydowała kolejność zgłoszeń. – Chętnych było bardzo wielu. Były to, zgodnie z regulaminem, dzieci z klas od trzeciej do szóstej. Promowaliśmy wcześniej projekt w szkołach. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem – mówi Maria Paszkowska, koordynująca UD UJW. Dzięki finansowaniu z budżetu Gminy Polkowie oferta była skierowana do wszystkich zainteresowanych młodych mieszkańców Gminy, spełniających wstępne kryteria wiekowe.

– Dziś możemy powiedzieć, że sprawdziła się prowadzona dotąd przy UJW Dziecięca Akademia Języka Angielskiego, teraz czas na Uniwersytet Dziecięcy – mówi dr W. Olszewski, rektor UJW. – Najmłodsi ze szczególnymi zainteresowaniami będą mogli realizować w nim swoje pasje. Chcielibyśmy także dążyć do wyławiania talentów – dodaje rektor. Podczas sobotnich spotkań, od marca do czerwca i od września do grudnia, będą się odbywały atrakcyjne wykłady prowadzone przez ciekawe osoby oraz zajęcia warsztatowe w grupach. Raz w semestrze planowana jest wycieczka. Korzystanie z oferty Uniwersytetu będzie nieodpłatne. Więcej informacji na temat Uniwersytetu Dziecięcego UJW na stronie internetowej www.ud.ujw.pl.

Dyskusja (0 komentarzy)