Aktualności
Szkoły wyższe
20 Kwietnia
Opublikowano: 2018-04-20

Rzeszowski student został członkiem prestiżowego Stowarzyszenia Mensa

Mateusz Nowak, student III roku na kierunku zarządzanie rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania został wpisany na listę Mensy, stowarzyszenia skupiającego najinteligentniejszych ludzi na świecie. Rzeszowski student ma też na koncie wiele innych osiągnięć i wyróżnień związanych z fotografią.

Mensa jest stowarzyszeniem non-profit, które powstało w Anglii w 1946 roku. Została stworzona przez Rolanda Berrila, adwokata, i dra Lance’aWare’a, naukowca i prawnika. Ich oryginalną ideą było powołanie do życia stowarzyszenia ludzi inteligentnych, legitymujących się wysokim ilorazem inteligencji (IQ). Jedynym kryterium przynależności do niego jest IQ zawierające się w górnych 2% populacji.

– Członkostwo w Stowarzyszeniu Mensa jest dla mnie sporym wyróżnieniem. Weryfikacja poziomu IQ odbywa się poprzez organizowane przez Mensę sesje testowe, które się przeprowadzane są okresowo w największych polskich miastach. Osiągnięcie wyniku IQ powyżej 130 w skali Wechslera kwalifikuje daną osobę do wstąpienia do Mensy – informuje Mateusz Nowak, nowy członek Stowarzyszenia Mensa Polska.

Do Stowarzyszenia należy ok. 134 tys. osób w ponad 100 krajach. W Polsce Mensa liczy ponad 1300 członków, od niedawna do tej grupy należy rzeszowski student Mateusz Nowak, który również ma sporo sukcesów w dziedzinie fotografii.

– Hobbystycznie od ponad 20 lat związany jestem z fotografią, zawodowo od kilkunastu lat z bankowością, obecnie pełnie funkcjędyrektora oddziału Eurobanku w Krośnie. Swoje umiejętności fotograficzne miałem okazje doskonalić pod okiem m.in. Marka Lapisa (artysta fotograf, członek ZPAF) podczas warsztatów zorganizowanych na WSIiZ w ramach działania Kola Naukowego Fotografii Diafragma, oraz Przemysława Niepokoja-Hepnara, wielokrotnie nagradzanego w konkursach fotografa z Krosna – informuje Mateusz Nowak

Mateusz Nowak na swoim koncie ma kilka sukcesów fotograficznych m.in. zdobył drugą nagrodę główną i nagrodę publiczności podczas 9. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Krosno (2018), honorowe wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz honorowe wyróżnienie słowackiego fotoklubu BARDAF podczas 6. Międzynarodowego Salonu Fotografii w Bardejowie na Słowacji (2017), nagrodę krośnieńskiego fotoklubu RCKP podczas 5. Międzynarodowego Salonu Fotografii w słowackim Bardejowie (2016), a także nagrodę publiczności podczas 8. Ogólnopolskiego  Biennale Fotografii Miasto i ludzie pozdrowienia z Krosna.

– Sukcesy naszych studentów bardzo cieszą, tym  bardziej, że osiągają je w różnych dziedzinach tj. nauce, sztuce, kulturze czy sporcie. Wpisanie Pana Mateusza Nowaka na listę najinteligentniejszych Polaków jest wielkim jego osiągnięciem i niejako dopełnieniem aktywności na uczelni, a także w dziedzinie fotografii – podsumowuje Dominik Łazarz, rzecznik prasowy WSIiZ.

WSIiZ

Dyskusja (0 komentarzy)