Aktualności
Szkoły wyższe
13 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-13

Sceniczne wyzwanie w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Pracownia Sztuki Społecznej i Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku zapraszają do współtworzenia spektaklu inspirowanego „Czarnobylską modlitwą” Swietłany Aleksijewicz. To oferta dla tych, którzy chcą wystąpić na scenie i podzielić się swoim doświadczeniem lektury. Umiejętności aktorskie nie są wymagane. Nie ma też znaczenia wiek czy profesja.

Efektem wspólnych działań będzie przedstawienie pt. Modlitwa. Teatr powszechny. Będzie to spektakl partycypacyjny – otwarte działanie sceniczne inspirowane utworami noblistki Swietłany Aleksijewicz. Opiera się na założeniu, że uczestnictwo w kulturze nie może oznaczać tylko dostępu do instytucji kultury, ale powinno być poszerzane o możliwości aktywnego udziału zainteresowanych osób w jej tworzeniu, dlatego aktorami są uczestnicy, którzy przedstawiają (interpretują) wybrane przez siebie fragmenty reportaży Aleksijewicz.

– Spektakl wprost realizuje postulaty teatru powszechnego, publicznego – współtworzonego przez obywateli, pozwalającego na ekspresję wartości, łączącego przeszłość i teraźniejszość, stwarzającego przestrzeń otwartej dyskusji – mówi dr Katarzyna Niziołek, kuratorka projektu, socjolożka, prezeska Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

– W spektaklu interesuje nas ciało, które spotyka tekst. Co się dzieje, gdy zaczynasz mówić czyimiś słowami? Co to znaczy, że zapamiętujesz? Co to znaczy, że zapominasz? – dodaje Michał Stankiewicz, który będzie reżyserował przedstawienie.

Publiczność będzie mogła zobaczyć „Modlitwę. Teatr powszechny” 19 maja, o godz. 18.00, w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku, w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wcześniej jednak twórcy spektaklu spotkają się na kilkudniowych warsztatach i próbach.

Aby zgłosić się do udziału w projekcie trzeba wypełnić formularz on-line dostępny pod adresem http://goo.gl/forms/AHzthwq2N9TWA1fj2 oraz na fejsbukowym profilu wydarzenia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 kwietnia 2017 r.

Projekt „Modlitwa. Teatr powszechny” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku w ramach programu Pracowni Sztuki Społecznej, we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Kultury. W 2016 r. wzięli w nim udział czytelnicy z Białegostoku, Czeremchy, Gródka, Sopotu i Warszawy – łącznie ponad 50 osób.

Spektakl przygotowywany jest w ramach zadania publicznego „Kultura wielu głosów – przeszłość i teraźniejszość” dofinansowanego z budżetu Miasta Białystok.

 Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)