Politechnika Rzeszowska otrzymała od Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” wielozadaniowy śmigłowiec PZL W-3 Sokół. Posłuży on jako pomoc dydaktyczna na potrzeby prowadzenia zajęć z przedmiotów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Śmigłowiec wielozadaniowy W-3 Sokół jest polską konstrukcją zaprojektowaną w „PZL Świdnik”. Maszyna trafiła do Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Będzie służyć jako pomoc dydaktyczna na potrzeby prowadzenia zajęć z przedmiotów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, głównie na nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe dla przyszłości polskiego przemysłu. Jesteśmy uczelnią techniczną kształcącą inżynierów, którzy będą później pracować w różnych branżach, w tym lotnictwie. Bardzo nas cieszy, że przedsiębiorstwa dostrzegają swoją rolę już na tym etapie kształcenia. Dzięki takiej współpracy i tego typu darowiznom nasi studenci uzyskują wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje na najwyższym możliwym poziomie – podkreślił prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Dodał, że współpraca z przemysłem polega nie tylko na prowadzeniu badań naukowych na zlecenie, opracowywaniu wdrożeń, ale również na prowadzeniu studiów pierwszego i drugiego stopnia, doktoranckich i podyplomowych odpowiadających potrzebom rynku pracy. Przekazany przez „PZL Świdnik” śmigłowiec wzbogaci bazę laboratoryjną uczelni. Nie wszystkie produkty przemysłu czy systemy produkcyjne da się bowiem realnie zamodelować.
Będziemy kształcić specjalistów z dużo większą wiedzą i lepszym przygotowaniem do pracy w firmach śmigłowcowych. Nowa specjalność zapewni jeszcze lepsze dopasowanie kompetencji absolwentów do wymagań branży. Będziemy kształcić studentów posiadających już solidną wiedzę inżynierską i lotniczą. Zgłębią oni specyficzne zagadnienia typowe dla techniki śmigłowcowej. Stanowisko dydaktyczne, jakim jest śmigłowiec W-3 Sokół, umożliwi studentom zdobywanie wiedzy nie tylko z podręczników i źródeł internetowych, ale także przez praktyczne zajęcia na rzeczywistym obiekcie, co znacząco zwiększy przygotowanie do przyszłej pracy – zapewnia dr hab. inż. Andrzej Majka, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej PRz.
Absolwenci specjalności „śmigłowce” nabędą wiedzę z zakresu: środowiska, w jakim poruszają się śmigłowce, budowy i konstrukcji śmigłowców, mechaniki lotu i aerodynamiki tych statków powietrznych, technologii stosowanych w produkcji i naprawach śmigłowców, eksploatacji śmigłowców i dotyczących ich uwarunkowań prawnych. Będą mogli podjąć pracę w przemyśle lotniczym, m.in jako konstruktorzy, technolodzy, inżynierowie wsparcia produkcji, personel obsługowy.
MK, źródło: PRz
Studenci i wykładowcy zobaczą śmigłowiec i [PRz] "Będziemy kształcić specjalistów z dużo większą wiedzą i lepszym przygotowaniem do pracy w firmach śmigłowcowych". Naprawdę ? I oczywiście w tych firmach potem "work- life balance" przy pracy po 10 godzin bez możliwości wyjścia w ciągu dnia... i patrzcie to wszystko dzięki tej starej konstrukcji z ZSSR :)