Aktualności
Szkoły wyższe
12 Grudnia
Opublikowano: 2017-12-12

Smokiem w smog

Chatbot o nazwie Smok to program komputerowy informujący o poziomie zanieczyszczenia. Aplikacja stworzona została przez Bartosza Dołęgę, Katarzynę Garbulewską i Macieja Romanowskiego, absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Karolinę Lubińską, studentkę Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Pomysł na tego rodzaju projekt narodził się pod koniec 2016 r., po wygranym przez jego twórców berlińskim Hackathonie. Smogbot korzysta z danych generowanych co godzinę przez 264 stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W celu weryfikacji jakości powietrza w danej okolicy należy wejść na Facebooka lub Messengera, gdzie po wpisaniu słowa Smok i podaniu interesującej lokalizacji otrzyma się aktualne wyniki. Smogbot działa w polskim i angielskim języku używając tekstowego interfejsu.

Jak podkreślają jego twórcy, widoczny jest stały wzrost liczby użytkowników. Na początku ze Smoka korzystało ok. 30 osób, na chwilę obecną jest ich już ok. 1000, z czego większość stanowią mieszkańcy Warszawy i Krakowa. Widząc rosnące zainteresowanie, pomysłodawcy planują dalszy rozwój swojej koncepcji. Aktualnie pracują nad algorytmem, który pozwoli uruchomić funkcję alertów informujących o przekroczeniu poziomu szkodliwych substancji znajdujących się w atmosferze, uwzględniając przy tym zarówno polskie, jak i europejskie normy regulujące kwestie jakości powietrza.

az

Dyskusja (0 komentarzy)