Aktualności
Szkoły wyższe
05 Czerwca
Prof. Jacek P. Szaflik
Opublikowano: 2018-06-05

SPKSO na pierwszym miejscu w rankingu „Wprost”

W rankingu „Wprost” Szpitale 2017 najlepszym szpitalem okulistycznym ponownie został wybrany Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego w Warszawie, kierowany przez prof. Jacka P. Szaflika.

Istniejący od 2000 r. szpital stanowi bazę dla Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM, łącząc działalność leczniczą z naukową i dydaktyczną. Wyposażony jest we wszystkie najnowsze urządzenia dostępne na rynku: najnowocześniejszy w Polce system wizualizacji śródoperacyjnej 3D, optyczną koherentną tomografię (OCT) do zastosowania śródoperacyjnego, laser femtosekundowy (generujący impulsy światła trwające od kilku do kilkudziesięciu femtosekund, czyli biliardowych części sekundy), nowoczesną aparaturę do diagnostyki schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej i bazę techniczną.

Szpital od lat zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w dziedzinie transplantologii okulistycznej. Katedra i Klinika Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM to jeden z ośrodków, gdzie wykonuje się najwięcej przeszczepów rogówki (150-200 zabiegów rocznie). Ośrodek przeprowadza zabiegi przeszczepów warstwowych tylnych DSAEK (Descemet Stripping Automated Endothelial Keratoplasty), będących modyfikacją zabiegu DSEK, tzw. złotego standardu w leczeniu schorzeń dotyczących głębokich warstw rogówki. Zespół Kliniki wykonuje najnowocześniejsze operacje jaskry, a także badania soczewek wieloogniskowych o zwiększonej głębi ostrości.

Ranking został opracowany przez Centrum Konsultacyjne Medical Ranking wydawnictwa medycznego Termedia. Brano pod uwagę to, co dla pacjentów najważniejsze, m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych czy współczynnik zakażeń pooperacyjnych. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale.

Kamilla Walczak

Dyskusja (0 komentarzy)