Aktualności
Opublikowano: 2018-01-10

Spółki kluczem do sukcesu

Zarząd spółki celowej Politechniki Krakowskiej INTECH PK sp. z o.o. powołał do życia nową firmę typu spin-off. Spektronik, bo tak brzmi jej nazwa, oferować ma urządzenia oraz usługi powiązane z innowacyjnym systemem laserowego skaningu obiektów architektonicznych.

Podjęcie takiej inicjatywy związane było z komercjalizacją wynalazku Szymona Filipowskiego z Wydziału Architektury PK. Opracowany przez niego skaner pozwala przeprowadzić nie tylko sam proces automatyzacji inwentaryzacji budynków, ale umożliwia także skrócenie prawie 1000-krotnie czasu potrzebnego do wykonania niezbędnych pomiarów. Dodatkową zaletą urządzenia jest łatwość obsługi oraz uniwersalność jego zastosowania. Takie walory dają mu realną szansę na odniesienie komercyjnego sukcesu zarówno w branży architektonicznej, budowlanej czy w obszarze związanym z konserwacją zabytków.

Spółka Spektronik to trzeci spin-off, który został założony przez INTECH PK. Dwa wcześniejsze, AlSiTech sp. z o.o. i Flex And Robust System sp. z o.o., skutecznie prowadzą od kilkunastu miesięcy działania komercyjne. Prace nad urynkowieniem najnowszego podmiotu współfinansowane były przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Inkubator Innowacyjności+.

az

(źródło: pk.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)