Aktualności
Szkoły wyższe
28 Kwietnia
Od lewej: Krzysztof Matus, Mateusz Czega, Nils Thernström, Tomasz Szczurko
Opublikowano: 2017-04-28

Srebrne Bizony z PB

Ze srebrnym medalem wracają ze Stanów zjednoczonych studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Uczestniczyli w jednych z największych na świecie zawodów robotycznych – Robogames 2017 w Kalifornii.

Pierwszego dnia zmagań w Pleasanton drużyna Polish Bison Team wzięła udział w konkurencji „Muscle Wire Crawler. Zawody takich robotów odbywały się po raz pierwszy. Konkurs polegał na zbudowaniu robota poruszającego się bez silników, jedynie w oparciu o tzw. sztuczne mięśnie. – Jest to materiał inteligentny, zdolny do zmiany swoich właściwości fizycznych, wykonany ze stopu metalu z pamięcią kształtu, „wytrenowany na zmianę wymiaru”. Robot miał za zadanie przejść trasę o długości 2 metrów, używając siły własnych mięśni. W tej kategorii brały udział łącznie z nami 3 drużyny, reprezentanci Stanów Zjednoczonych oraz Korei Północnej. Zajęliśmy drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Niestety nie udało nam się pokonać zawodników ze Stanów Zjednoczonych, jednak traktujemy to jako mały sukces – relacjonował z USA Tomasz Szczurko.

Następnego dnia Polish Bison Team walczył w konkurencji sumo. Drużyna studentów Wydziału Elektrycznego startowała ze swoimi dwoma pojazdami w kategorii autonomicznych robotów sumo o wadze do 3 kg. W tej kategorii zarejestrowane zostały 24 roboty, głównie z USA, Brazylii oraz Meksyku. – Walczyliśmy jak prawdziwe bizony, niestety odpadliśmy w tzw. drabince. Jedna przegrana skreślała robota w klasyfikacji. Lappsumoto wypadł lepiej niż El Lapptador. Odpadliśmy tuż przed wejściem do ćwierćfinału – podsumował Tomek.

W skład Polish Bison Team wchodzą członkowie Koła Naukowego Automatyki i Robotyki: Mateusz Czega, Nils Thernström, Tomasz Szczurko i Krzysztof Matus.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów PB.

Zawody odbywały się od 21 do 23 kwietnia 2017 roku.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)