Aktualności
Opublikowano: 2018-01-04

Sterowanie światłem

Politechnika Łódzka współpracować będzie z firmą Spectra Lighting. Dwustronna umowa podpisana została przez prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka, rektora PŁ i Dariusza Lenarciaka, prezesa zarządu Spectra Lighting.

Dzięki zawartym w porozumieniu zapisom łódzcy studenci otrzymają szansę zdobycia wiedzy w zakresie rozwiązań dotyczących systemów oświetlenia i bezpieczeństwa, a także w obszarach obejmujących takie zagadnienia, jak niezawodność oraz efektywność rozdziału energii elektrycznej. Wypracowanie szeregu praktycznych kompetencji będzie możliwie dzięki zorganizowanemu przez Spectra Lighting systemowi praktyk i staży naukowych. Dodatkowo dla najzdolniejszych studentów przewidziane zostały stypendia oraz nagrody, którymi honorowani będą autorzy wyróżniających się prac dyplomowych.

Jak podkreślił Dariusz Lenarciak, dla jego firmy bardzo istotny jest fakt pozyskania do współpracy naukowców z Politechniki Łódzkiej. Od czasu podpisania umowy stali się oni bowiem istotnym wsparciem działalności podejmowanej w spółce. Szczególne znaczenie ma to w obecnej chwili, kiedy Spectra Lighting wygrała konkurs na unijny projekt dotyczący sterowania oświetleniem przy pomocy kamer z inteligentnym rozpoznawaniem obiektów.

Prof. Wiak zapowiedział z kolei, że kierowana przez niego uczelnia z chęcią skorzysta z doświadczenia firmy, które można będzie wykorzystać w trakcie pilotażowego programu polegającego na wdrożeniu strategii 5 G, a następnie przy budowie inteligentnego kampusu. Korzyści z bilateralnego porozumienia będą ponadto nie do przecenienia dla studentów kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami.

az

(źródło: p.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)