Na Politechnice Opolskiej powstało laboratorium, w którym studenci będą w niemal rzeczywistych warunkach uczyć się, jak kompleksowo zarządzać procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Do tego celu służyć ma system, który przekazała uczelni firma Turck, lider automatyki przemysłowej.
Laboratorium powstało na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Lubelskiej. Jednym z głównych elementów wyposażenia będzie brama RFID. System o wartości ponad 80 tys. zł składa się m. in. z nowoczesnego oprogramowania, umożliwiającego pracę w chmurze, śledzenie procesów w czasie rzeczywistym, symulacje procesów, projektowanie różnorodnych scenariuszów przepływów, a także urządzenia odczytująco-zapisującego HF/UHF wraz z antenami, panelu sterującego, sygnalizacji świetlnej i czujników.
Brama RFID wspomaga procesy intralogistyczne w zakładzie. Jeśli przychodzą do nas półprodukty z innych zakładów, przejeżdżają przez bramę, system w firmie otrzymuje informację, co już przyjechało, ile sztuk, nawet wskaże miejsce lokalizacji w magazynie. Przez cały ciąg produkcji systemy RFID wspomagają, co należy pobrać w danym momencie, gdzie zawieźć itd. System także podpowiada, gdzie znajdują się palety z konkretnym towarem, jaki operator ma zabrać. Ograniczamy możliwość błędu na każdym etapie. Wszystkie dane na elementach czytających są zbierane w bazie, operator i system nadzorujący produkcję ma do tych danych dostęp – tłumaczy Piotr Glinka, prezes zarządu firmy Turck.
Z nowego sprzętu będą korzystać studenci logistyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji. Nauczą się, w niemal rzeczywistych warunkach, jak kompleksowo zarządzać procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Dzięki modułowemu systemowi produkcyjnemu, który jest już na wyposażeniu pracowni, studenci będą mogli zaplanować właściwie cały proces produkcyjny wraz z przemieszczaniem się materiałów, produktów czy półwyrobów.
Anna Kułynycz, źródło: PO