Aktualności
Szkoły wyższe
17 Stycznia
Źródło: PŚ
Opublikowano: 2020-01-17

Studenci Politechniki Śląskiej wezmą na warsztat bezpieczeństwo i niezawodność samochodów

Na Politechnice Śląskiej powstała nowa pracownia – laboratorium Przemysłu 4.0, wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Atlas Copco. Została wyposażona w sprzęt i technologie Przemysłu 4.0, obecnie wykorzystywane na świecie, m.in. w branży motoryzacyjnej.

– Uruchomienie tej pracowni to jeden z ważnych elementów wdrażania technologii Przemysłu 4.0. To już nie tylko wiedza książkowa, ale rzeczywiste rozwiązania, stosowane w największych firmach branży samochodowej – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor PŚ. – Nowe stanowisko firmy Atlas Copco obejmuje najnowsze technologie w zakresie montażu, udoskonalenia jego jakości, zwiększania niezawodności systemów technicznych, w tym przypadku związanych z samochodami. Staramy się, żeby nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani do przyszłej pracy, żeby byli nie tylko obserwatorami technologii Przemysłu 4.0, ale przede wszystkim aby kreowali ten rozwój. Zatem muszą być na bieżąco z tym, co jest najnowocześniejsze w tym obszarze – dodał.

Studenci Politechniki Śląskiej wezmą na warsztat bezpieczeństwo i niezawodność samochodów. Dzięki współpracy z firmą Atlas Copco będą mieli okazję uczyć się rzeczy aktualnych i na bieżąco poznawać zmiany, które nastąpią w procesach produkcyjnych. Ponadto zajęcia w laboratorium będą integrowały wszystkie elementy, które są ważne w automatyce, mechatronice, informatyce stosowanej, budowie maszyn, a także w organizacji procesu produkcji. Uzyskana podczas zajęć wiedza pomoże studentom w projektowaniu samochodów, ale także podczas działalności w obszarach wykraczających poza automotive.

– Współpracujemy z firmą Atlas Copco od 2 lat. W tym okresie były realizowane prace inżynierskie i magisterskie i dzięki współpracy – bo to nie tylko wyposażenie, ale też współpraca merytoryczna – powstało stanowisko, na którym jesteśmy w stanie pokazać technologie połączone, a tym samym Przemysł 4.0 – zaznaczyła dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego prof. Anna Timofiejczuk.

– Przemysł 4.0 to nie tylko ogólne teorie, to przede wszystkim wdrażanie tych technologii w rzeczywistość. Prezentowane dzisiaj laboratorium daje kompetencje, które mogą być wykorzystywane nie tylko w dużych firmach, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Nasze bezpieczeństwo zależy od jakości pojazdów, którymi się poruszamy, a elementem tej jakości jest jakość montażu. Dzięki najnowszym technologiom Przemysłu 4.0 wszystkie te procesy mogą być monitorowane – podkreślił prof. A. Mężyk.

Elementem programu uroczystości była sesja pokazowa sprzętu demo pod hasłem „Industry 4.0 w przemyśle montażowym” oraz prezentacja pracowni. Stanowiska w nim się znajdujące są standardem stosowanym na liniach produkcyjnych, a systemy firmy Atlas Copco to najnowocześniejsze technologie wykorzystywane przez producentów z branży automotive, takich jak Fiat, Opel czy BMW.

 Jadwiga Witek

Dyskusja (0 komentarzy)