Aktualności
Szkoły wyższe
22 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-22

Studenci PW chcą zbudować elektryczny bolid dla niepełnosprawnych

Nikt w Polsce nie skonstruował jeszcze takiego pojazdu. Wyzwanie podjął zespół składający się z przedstawicieli czterech kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej. Trwa zbiórka funduszy na realizację przedsięwzięcia.

Studenci zamierzają samodzielnie zarówno zaprojektować, jak i zbudować bolid. Będzie on w pełni sterowalny za pomocą drążka sterowego, umożliwiającego kontrolę nad zespołem napędowym, układem kierowniczym i hamulcowym. – Najprościej rzecz ujmując, pojazd będzie w pełni sterowalny za pomocą joysticka – wyjaśnia Łukasz Krawczuk vel Walczuk, kierownik projektu e-MaksPower.

Układ napędowy, zgodnie z nowymi trendami w motoryzacji, będzie w pełni elektryczny.

Studenci przeprowadzą szereg badań funkcyjnych i antropometrycznych. To pozwoli skonstruować pojazd dostosowany do osób z ograniczonym zakres ruchu.

Bolid będzie posiadał aerodynamiczne poszycie zaprojektowane i specjalnie dostosowane do tego typu konstrukcji.

Nad projektem e-MaksPower pracuje 25 osób. To członkowie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, Koła Naukowego ADek, Koła Naukowego Robotyków i Międzywydziałowego Koła Naukowego SmartCity. – Postanowiliśmy połączyć siły i wykorzystać w większym przedsięwzięciu nasze umiejętności i doświadczenia zdobyte w konkursach, zawodach, podczas prac nad projektami – mówi Łukasz Krawczuk vel Walczuk.

– Pierwsza wersja pojazdu z ograniczoną mocą będzie kosztować niespełna 50 tys. zł, większość środków chcemy zebrać dzięki akcji crowdfundingowej na portalu polakpotrafi.pl – wyjaśnia Kamil Sobiszewski, lider zespołu ds. finansów i rozwoju współpracy.

Wpłat można dokonywać na stronie https://polakpotrafi.pl/projekt/e-makspower. Zbiórka potrwa do 6 marca 2018 roku.

Agnieszka Kapela

Biuro ds. Promocji i Informacji PW

Dyskusja (0 komentarzy)