Aktualności
Szkoły wyższe
28 Lutego
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2022-02-28

Studenci UWM wspierają Ukrainę

Samorząd studencki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z myślą o obywatelach Ukrainy od kilku dni prowadzi zbiórkę funduszy oraz najbardziej potrzebnych produktów. Akcję wspiera m.in. miejscowy oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na różne sposoby manifestuje swoją niezgodę na wszczęcie wojny przez Rosję. Jeszcze w czwartek (24 lutego) głos w tej sprawie zabrał rektor prof. Jerzy Przyborowski, dzień później agresję wobec niepodległej Ukrainy potępił Senat uczelni.

Od razu ruszyła też pomoc ze strony studentów UWM.

Impulsem naszych działań były rozmowy ze studentami naszego uniwersytetu, którzy są obywatelami Ukrainy lub mają silne z nią powiązania. To właśnie oni zaproponowali nam, żebyśmy skontaktowali się z Konsulatem Generalnym RP w Łucku – mówi Piotr Wałejko, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie.

Wybór Łucka jako pierwszego adresata pomocy był nieprzypadkowy. Miasto leżące nad Styrem jest od 1997 roku ośrodkiem partnerskim Olsztyna. Apel studentów spotkał się z szybką i życzliwą reakcją społeczności akademickiej oraz mieszkańców miasta i okolic. W bibliotece uniwersyteckiej i akademikach pojawiło się sporo produktów wskazywanych jako najbardziej potrzebne. Na liście, którą można znaleźć na stronie RUSS, są bowiem m.in. środki medyczne, artykuły higieniczne oraz spożywcze.

Studenci starają się na bieżąco reagować na potrzeby obywateli Ukrainy. W sobotę zdecydowali, że część zgromadzonych zapasów zawiozą do Ukraińców, którzy już znaleźli schronienie na Warmii i Mazurach.

Współpracujemy między innymi ze Związkiem Ukraińców w Olsztynie, więc jesteśmy otwarci na ich podpowiedzi w sprawie tego, gdzie nasza pomoc będzie najbardziej potrzebna – wyjaśnia Wałejko. – Pierwszy z naszych transportów zrealizujemy do ośrodka w Waplewie, w którym przebywa już grupa Ukraińców. W pośpiechu opuścili oni swój zaatakowany kraj, więc nie mają niezbędnego wyposażenia.

Produkty przekazywane przez olsztynian – woda, żywność, ciepłe ubranie wierzchnie, pampersy, środki higieniczne – dotrą także na granicę za sprawą ukraińskiego małżeństwa.

Zgłosili się do nas Olga i Sergo, którzy pojechali razem z rodzicami na granicę, by zabrać stamtąd ludzi uciekających z Ukrainy. Zawiozą też dary od olsztynian, które nadal zbieramy w naszych akademikach, Bibliotece Uniwersyteckiej oraz w punktach zorganizowanych na poszczególnych wydziałach – dodaje Wałejko.

Studenci UWM zbierają nie tylko produkty, ale także fundusze. Pieniądze można wpłacać internetowo. Zostaną one przeznaczone na zakup potrzebnych przedmiotów.

Społeczność akademicka UWM deklaruje gotowość do pomocy w różnych obszarach. Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia” zaoferował wsparcie psychologiczne dla studentów pochodzących z Ukrainy. Osoby potrzebujące pomocy proszone są o kontakt mailowy: empatia@uwm.edu.pl. W tej chwili wsparcie udzielane jest w języku polskim oraz angielskim.

źródło: UWM

 

Dyskusja (0 komentarzy)