Aktualności
Szkoły wyższe
04 Października
Opublikowano: 2018-10-04

Studenci WM PB ponownie Najlepsi z najlepszych

Dzięki zdobytym środkom będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach – studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uzyskali ponad pół miliona złotych w ramach ministerialnego programu Najlepsi z najlepszych 3.0.

Celem programu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. W tym roku minister nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczył na ten cel ponad 12 mln złotych.

Wśród ponad 100 zatwierdzonych projektów znalazły się 3 z Politechniki Białostockiej, dzięki którym studenci będą mogli sprawdzić możliwości budowanych konstrukcji: bolida, łazika marsjańskiego oraz robotów sumo. W tych dziedzinach nasi studenci odnoszą sukcesy. Konstruktorzy łazika marsjańskiego ARGO zdobyli w sierpniu srebrny medal podczas zawodów w Kanadzie, a z European Rover Challenge wrócili z czwartą lokatą. Drużyna SumoMaster stawała na podium m.in. w USA, w Chinach i w Rumunii. W tym roku bolid PB w międzynarodowych zmaganiach Formula Student zdobył szóste miejsce we Włoszech i na Węgrzech.

Projekty zespołów studenckich, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu Najlepsi z najlepszych 3.0:
– Doskonalenie kompetencji naukowych i zawodowych studentów zespołu Cerber Motorsport poprzez udział w międzynarodowych zawodach Formula Student i konferencjach naukowych – 200.000 zł
– Robotyczni emisariusze – prezentacja rozwiązań studenckich  – 157.500 zł (analog łazika marsjańskiego)
– SumoMasters 3.0 – rozwój innowacyjności robotów MegaSumo, MiniSumo oraz NanoSumo poprzez udział w międzynarodowych zawodach robotycznych i konferencjach naukowych  – 154.192,50 zł

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)