Dwie drużyny z Białegostoku dostały się do ostatniego etapu ogólnopolskiego konkursu technologicznego ABB IT Challenge. Aplikacja umożliwiająca komunikację osób niesłyszących z otoczeniem oraz narzędzie do pozostawiania wiadomości w dowolnym miejscu zostały docenione przez jury 10. edycji konkursu.
Zespół Besos, w skład którego wchodzą: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk opracował innowacyjne narzędzie, którego zadaniem jest przekazywanie wiadomości-przypominajek. W odróżnieniu od innych tego rodzaju urządzeń, przekazuje ono zostawioną wiadomość dopiero wtedy, gdy użytkownik znajduje się bezpośrednio obok niego.
Drugą drużyną z Politechniki Białostockiej, która walczyła o główną nagrodę, jest zespół Confee, reprezentowany przez: Sławomira Grycuka, Ewelinę Antoniuk i Pawła Antoniuka. Opracowana przez nich aplikacja ma umożliwić komunikację osób niesłyszących z otoczeniem przy użyciu urządzenia, na przykład typu Kinect. – Swój projekt kierujemy do osób niesłyszących (370 mln na świecie i około 400 tys. w Polsce), ich pracodawców oraz wszystkich, którzy mają z nimi kontakt. Zaletą naszego rozwiązania jest to, że może ono tłumaczyć język migowy na tekst oraz mowę i odwrotnie – dodają przedstawiciele zespołu Confee.
Finał konkursu ABB IT Challenge, podczas którego studenci prezentują przygotowane projekty odbył się 30 maja w Krakowie w siedzibie firmy ABB. Członkowie jury oceniali jakość przygotowanej prezentacji konkursowej, aspekt technologiczny projektu i jego funkcjonalność, plan marketingowy oraz poprawność odpowiedzi na zadawane pytania.
Zwycięska drużyna HomU z Politechniki Łódzkiej otrzymała 25 tysięcy złotych. iPady Air 2 za zajęcie drugiego miejsca otrzymał zespół Besos z Politechniki Białostockiej. Zespół Confee za zajęcie czwartego miejsca otrzymał Google Chromecast II.
Wyniki 10. edycji konkursu ABB IT Challenge:
Konkurs ABB IT Challenge jest organizowany już po raz dziesiąty i co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań. – Dajemy studentom szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Pokazujemy, że praca w IT to nie tylko tworzenie kodu, ale też nawiązywanie relacji w zespole, odpowiedni podział zadań, czy umiejętność sprzedawania swoich pomysłów. Chcemy, aby konkurs rozwijał nie tylko kompetencje techniczne, ale był też okazją do networkingu i integracji – mówi Robert Banet, koordynator ABB IT Challenge.
Dorota Sawicka