Aktualności
Szkoły wyższe
28 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-28

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej autorami najdokładniejszego systemu

Studenci z Koła Naukowego EUROAVIA z Politechniki Rzeszowskiej od 16 do 18 czerwca br. uczestniczyli w Droniadzie 2017  (Parada Robotów) w Aeroklubie Krakowskim. Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, skróconego treningu i kłopotów z łącznością, studenci z Rzeszowa okazali się autorami najdokładniejszego systemu. Zespół z PRz dotarł najbliżej celu, odnalazł ofiary huraganu na podstawie sygnałów z bikonów i choć nie stanął na podium, uzyskał najbardziej wiarygodne wyniki. Mimo rozbitych trzech kopterów użytych w akcji, odnaleźli 8 bikonów z ze średnią dokładnością 20,70 metrów, w tym 4 z dokładnością poniżej 15 metrów. Z punktu widzenia innowacyjności rozwiązania oraz jego dokładności zespół uplasował się na 1. pozycji, na podstawie koncepcji systemu.

Powszechnie dostrzegany jest potencjał wykorzystania systemów lokalizacji z wykorzystaniem nadajników wbudowanych w urządzeniach typu smartphone. Panuje także trend wykorzystania bezzałogowych aparatów latających do lokalizacji ofiar kataklizmów, w terenie trudnym dla ekip ratunkowych wykorzystujących standardowy sprzęt.

Studenci wykorzystali swój autorski system, który został w całości zaprojektowany i stworzony na Politechnice Rzeszowskiej w ramach prac prowadzonych w Kole Naukowym EUROAVIA, w sekcji zajmującej się awioniką o nazwie Team Euroavionic. Elementy konstrukcyjne stworzonego systemu bezzałogowców zostały stworzone także przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.

Studenci z Koła Naukowego EUROAVIA przygotowują się do sierpniowych zawodów Air Cargo Challenge na Chorwacji.

Anna Worosz

Dyskusja (0 komentarzy)